na zdjęciu widoczny jest ludzki mózg w prześwietleniu

Nowe urządzenie do rehabilitacji po udarze.

Dwóch polskich specjalistów wynalazło ciekawe urządzenie do rehabilitacji dla osób starszych i walczących o powrót do zdrowia po udarach. Umożliwia między innymi ćwiczenie równowagi i unikanie upadków. Konstruktorami są Jacek Mucha i Jacek S. Tutak.

Urządzenie składa się z kilku modułów pod stopy, siedziska, oparcia z rączkami oraz wysięgnika z monitorem. Każdy z modułów jest wyposażony w czujniki siły nacisku, które uwzględniają reakcje każdej stopy osobno. Czujniki znajdują się także na poręczach a siedzisko i moduły pod stopy mają możliwość zmiany kąta nachylenia. Jacek S. Tutak powiedział, że każdy z modułów może być wykorzystywany oddzielnie. Osoby starsze i pacjenci po udarach mają często zaburzoną koordynację. Zdarza się, że będąc wśród innych mogą zostać przypadkowo potrąceni – a gdy upadną narażeni są na złamania. Bojąc się tego rodzaju kontuzji wielu z nich zamyka się w domu i izoluje od ludzi.

Stworzone przez Muchę i S. Tutaka urządzenie ma im pomóc w rehabilitacji; np moduł pod stopy poprawi równowagę i zdolność koordynacji ruchów. Maszyna posiada także moduł niestabilnego podłoża, który wprowadza dodatkowe bodźce. Dzięki nim pacjent uczy się unikać upadków i szybko reagować na zagrożenie. Ćwicząc człowiek może rozłożyć ruchomą poręcz i w razie konieczności chwycić się jej chroniąc przed upadkiem.

Sprzęt odnotowuje i raportuje postępy w prowadzonej rehabilitacji. Konstruktorzy zapowiedzieli, że będą udoskonalać wynalazek. Zaprezentowano go na dziesiątych międzynarodowych targach wynalazków które odbyły się w czerwcu w Katowicach.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.