Zdjęcie przedstawia poodpiecznego Akademii, chłopaka wózku, który gotuje obiad. Widzimi jego głowę oraz tułów, jedną rękę opiera na blacie obok kuchenki, drugą miesza danie na pateli, patrząc na nią.

Zobaczcie na czym polega Akademia Życia

Akademia Życia to projekt, w którym pomagamy osobom z niepełnosprawnością ruchową usamodzielnić się i rozpocząć życie na własny rachunek – opowiada Karol Włodarczyk wiceprezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

Skąd wziął się pomysł stworzenia akademii życia?

Powstał dzięki wieloletniej współpracy naszych wolontariuszy i osób poruszających się na wózku. Działamy od 2004 roku a naszym patronem jest Doktor Piotr Janaszek, któremu zawsze zależało na tym aby pomagać ludziom z niepełnosprawnościami w usamodzielnieniu się. Problem bezrobocia i braku podstawowych umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia wśród osób z niepełnosprawnością ruchową jest bardzo poważny. Do naszej Fundacji trafiają na przykład ludzie, którzy oficjalnie ukończyli szkołę średnią ale w rzeczywistości nie potrafią liczyć nawet w podstawowym zakresie. Taki człowiek nie zna się na zegarku, nie potrafi zrobić samodzielnie zakupów w sklepie czy poruszać się po mieście pokonując bariery architektoniczne. Bardzo często jego sytuacja wynika z dramatycznej niewydolności systemu edukacji, który przez lata nie potrafił odpowiednio zająć się uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Powodem braku samodzielności jest również nadopiekuńczość rodziców lub przekonanie samych osób z niepełnosprawnością, że one niczego nie muszą i nie ma sensu się wysilać. Akademia Życia działa właśnie po to aby takie postawy przełamywać.

Jak wygląda udział w projekcie i czego konkretnie mogą się u was nauczyć wózkowicze?

Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawnością ruchową, które nie ukończyły 25 roku życia. Zgłosić się do niego można wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej www.akademiazycia.org Kiedy otrzymujemy zgłoszenie sprawdzamy czy osoba spełnia podstawowe kryteria i zapraszamy na rozmowę kwalifikacyjną. Tam wspólnie z coachem pracownikiem socjalnym i psychologiem decydujemy czy osoba która do nas trafiła potrzebuje wsparcia AKADEMII żeby być bardziej samodzielna i niezależna. Kryterium wyboru nie jest oczywiście poziom sprawności. Chodzi przede wszystkim o motywację i chęć do zmiany stanu istniejącego naszego kandydata bo nasz projekt skierowany jest właśnie do tych, którzy mają z tym największe problemy. Kiedy wózkowicz zostanie przyjęty do projektu zapewniamy mu pięć miesięcy pobytu w pełni przystosowanym mieszkaniu treningowym, pomoc asystenta oraz wsparcie ze strony instruktora, który sam porusza się na wózku i pokazuje w jaki sposób można rozwiązywać rozmaite problemy. Przez cały ten czas mieszkaniec ma zapewnione zajęcia, które pomagają mu się usamodzielnić czy np znaleźć pracę. Są to m.in. lekcje języka angielskiego, kurs komputerowy ale także nauka samodzielnego poruszania się na wózku po mieście czy ubierania.  Wszystko zależy od tego z jakim problemem zgłasza się do nas kandydat i co chce robić. W uzasadnionych przypadkach udział w projekcie może zostać przedłużony jednak jednorazowo nie może wziąć w nim udziału więcej niż osiem osób.

Jakimi sukcesami możecie się pochwalić w akademii życia?

Mamy ich już całkiem sporo. Świetnym i bardzo pozytywnym przykładem jest Mateusz. Trafił do AKADEMII po ciężkim wypadku. Po skoku do wody ma porażenie czterokończynowe.

Po półrocznym pobycie w Akademii Życia usamodzielnił się do tego stopnia, że mieszka samodzielnie, znalazł pracę w sklepie medycznym i ukończył fizjoterapię.

Pomogliśmy też Natalii, która dzięki ciężkiej pracy osiągnęła olbrzymi sukces. Dzisiaj samodzielnie mieszka i pracuje. Uczestnikiem Akademii Życia był także Eryk, który mieszka w domu pomocy społecznej ale dzięki projektowi jest osobą dużo bardziej niezależną i rozpoczął pracę przez internet. Każdy taki sukces bardzo nas cieszy i daje motywację do dalszej pracy. Można powiedzieć, że swego rodzaju mottem którym się kierujemy jest hasło „nikt za ciebie życia nie przeżyje”. Staramy się tłumaczyć opiekunom dzieci czy dorosłych osób z niepełnosprawnością, żeby „pozwolili” im układać życie po swojemu. Nikt przecież nie jest wieczny. Nie zawsze będzie można liczyć na pomoc więc trzeba wiedzieć jak rozwiązywać problemy samodzielnie. Właśnie dlatego asystent osobisty którego zapewniamy na czas trwania projektu nie wyręcza podopiecznego absolutnie w niczym. Pokazuje jedynie w jaki sposób można sobie poradzić np z pokonaniem przeszkody architektonicznej czy zrobieniem zakupów w sklepie. Osiągnięcie samodzielności i możliwość kształtowania życia zgodnie z własnymi potrzebami to nagroda dla tych, którzy mają w sobie determinację i odwagę żeby coś w swoim życiu zmienić. Właśnie takich ludzi poszukujemy i serdecznie zapraszamy do AKADEMII ŻYCIA.

foto: Markia Spyniewska

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.