Na zdjęciu widoczny jest wózek ewakuacyjny

Zobaczcie jak wygląda wózek ewakuacyjny.

Wózek ewakuacyjny powinien być w każdym budynku po to aby w sytuacji zagrożenia osoba z niepełnosprawnością ruchową miała szansę wydostać się na zewnątrz – tłumaczy Maciej Augustyniak z fundacji Polska Bez Barier.

Czym różni się wózek ewakuacyjny od tradycyjnego wózka aktywnego.

To dwa zupełnie różne sprzęty. Wózek ewakuacyjny służy do tego aby w sytuacji zagrożenia np, pożaru awarii prądu czy ataku terrorystycznego bezpiecznie sprowadzić wózkowicza/wózkowiczkę (i nie tylko ich) po schodach. Właśnie dlatego powinien być w każdym budynku bo łatwo nam sobie wyobrazić sytuację w której musi nastąpić ewakuacja a wózkowicz/ka znajdujący się na dziesiątym piętrze bez odpowiedniego sprzętu nie ma jak się wydostać. Wózek ewakuacyjny to mówiąc żartobliwie połączenie taczki z sankami. Złożony zajmuje bardzo niewiele miejsca natomiast jego rozłożenia można dokonać błyskawicznie.

Jeden z najnowocześniejszych wózków jest produkowany przez angielską firmę Evacusafe. Skonstruowany jest w taki sposób, że może go obsłużyć jedna osoba. Ma udźwig do ponad 180 kilogramów dzięki czemu mogą z niego korzystać nie tylko ludzie z niepełnosprawnością ruchową, ale także osoby starsze mające np problem z krążeniem, czy osoby o  większej tuszy. Konstrukcja wózka pozwala na to aby osoba dużo lżejsza pomogła zjechać ze schodów komuś znacznie cięższemu. Prędkość regulujemy poprzez delikatne dociskanie lub puszczanie rączki. Kiedy już uda się zjechać na dół to w zależności od rodzaju sprzętu przednie bądź tylne kółka pozwalają nam odwrócić sprzęt i jechać dalej. Wózek jest oczywiście wyposażony w wysokie oparcie, bardzo wygodne siedzisko i pasy bezpieczeństwa. Poruszanie się po schodach umożliwiają specjalne gumowe gąsienice. W innych modelach zamontowane są wyglądające jak w sankach płozy ale przy tym rozwiązaniu do obsługi wózka potrzebne są aż dwie osoby.

Czy w taki wózek powinny być wyposażone służby ratunkowe?

Nie sądzę żeby to był dobry pomysł. Za ewakuację mieszkańców konkretnego budynku odpowiada zawsze administrator i to do jego obowiązków powinno należeć zapewnienie bezpieczeństwa osobie z niepełnosprawnością ruchową. W Anglii gdzie testowałem opisywany wózek obowiązuje właśnie takie prawo i jeżeli administrator_ niedopełni tego obowiązku a wydarzy się tragedia to jest pociągnięty do odpowiedzialności. Myślę, że w Polsce takie przepisy bardzo by się przydały. Niezbędne są także regularne szkolenia bo do ewakuacji nie dochodzi przecież wyłącznie w budynkach mieszkalnych. Niebezpieczna sytuacja może się zdarzyć w pracy czy w supermarkecie. Wszędzie tam powinni być wyznaczeni ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo a im więcej z nas będzie wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować tym lepiej. W miejscach gdzie są schody, odwiedzanych przez wiele osób takich jak wspomniane supermarkety, galerie handlowe powinno być nawet kilkanaście wózków ewakuacyjnych tak, aby w razie potrzeby nie zabrakło sprzętu.

Jaki jest koszt wózka?

W Wielkiej Brytanii kosztuje 617 funtów. W Polsce na razie nie jest jeszcze dostępny ale mam nadzieję, że niebawem to się zmieni – dokładamy starań :)

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.