Zdjęcie przedstawia omówiony w atykule pylon SOS, jest to prostokątny słup, na którym znajduje się guzik z napisem SOS, stojący obok wejścia na lotnisko.

Zobaczcie jak wygląda lotnisko z certyfikatem Obiekt bez barier!

Naszą ambicją jest aby pasażerowie z niepełnosprawnością czuli się tak samo bezpiecznie i komfortowo jak wszyscy podróżni korzystający z naszych usług – mówi Anna Rzeżuska, pracowniczka działu technologii i jakości obsługi pasażerów na warszawskim lotnisku Fryderyka Chopina.

Pani Anno jakie rozwiązania wprowadziliście na waszym lotnisku aby umożliwić pasażerom z niepełnosprawnością bezpieczne i komfortowe podróżowanie?

Wprowadzanie udogodnień to sprawa, za której realizację wzięliśmy się naprawdę bardzo poważnie. Ułatwienia nie są dedykowane jedynie pasażerom z niepełnosprawnościami. Mają służyć także osobom starszym czy pasażerom podóżującym z małymi dziećmi. Do ich wprowadzenia obliguje nas zarówno nasz wewnętrzny kodeks dobrego postępowania jak i prawo unijne. Mam tu na myśli rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz dokumenty międzynarodowych organizacji lotniczych między innymi organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i konferencji Europejskiego Lotnictwa Cywilnego. Zawarte w nich zalecenia bardzo wyraźnie określają warunki jakie port lotniczy powinien spełnić żeby maksymalnie ułatwić podróżowanie wszystkim pasażerom i żeby żaden z nich nie czuł się dyskryminowany. W naszym kodeksie dobrego postępowania dostępnym na stronie lotniska pasażerowie mogą przeczytać zarówno o wszystkich zasadach obowiązujących na lotnisku jak i o prawach, które im przysługują. Jedną z podstawowych form pomocy jaką oferujemy pasażerom z niepełnosprawnością jest pomoc przeszkolonych asystentów, którzy towarzyszą im od chwili pojawienia się w porcie lotniczym do momentu wejścia do samolotu.

Pasażer powinien zgłosić chęć skorzystania z pomocy asystenta na 48 godzin przed odlotem. Jeśli tego nie zrobi również otrzyma od nas pomoc, ale będzie musiał na nią dłużej czekać. Asystent pomaga we wszystkich odprawach check in czy kontroli bezpieczeństwa.

Jeśli pomoc dotyczy osoby z niepełnosprawnością ruchową zapewniamy jej wózek, a zadaniem pracownika jest bezpieczne przetransportowanie pasażera aż do samolotu. Jeśli do wejścia prowadzą schodki wykorzystujemy ambulifty specjalne samochody z platformami, dzięki którym pasażer na wózku podnoszony jest do samolotu. Na lotnisku nie brakuje też w pełni dostosowanych toalet wyposażonych w system akustycznego wzywania pomocy. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego pasażer używa specjalnego przycisku lub sznureczka przy urządzeniach sanitarnych, a sygnał o potrzebie pomocy natychmiast dociera do personelu.

Wszystkie wymienione przez panią udogodnienia dotyczą osób z niepełnosprawnością ruchową. Na jaką pomoc mogą liczyć pasażerowie z innymi niepełnosprawnościami, na przykład głusi lub niewidomi?

Dla pasażerów niesłyszących mamy pętle indukcyjne, które obecnie znajdują się w sześciu punktach lotniska, ale cały system będzie niebawem rozbudowywany i obejmie także nową część terminala. Miejsca, w których znajdują się pętle można łatwo odnaleźć, ponieważ są oznaczone symbolem osoby niesłyszącej czyli przekreślonym uchem. Istnieje również możliwość skorzystania z jednego ze sprzętów w dowolnym punkcie lotniska w razie gdyby doszło do jakiejś nieoczekiwanej sytuacji wymagającej szybkiej interwencji i natychmiastowej komunikacji z osobą niesłyszącą. Pasażerowie niewidomi mogą natomiast swobodnie korzystać z wind, w których wnętrzu znajdują się oznaczenia brajlowskie. W każdej z nich słychać też komunikaty głosowe informujące na którym piętrze zatrzymuje się winda. Na lotnisku są także dwie ścieżki prowadzące do wind, tak zwane specjalne chodniczki dzięki którym niewidomy posługujący się białą laską może wyczuć jak dalej prowadzi droga co bardzo pomaga mu w orientacji. Windy do których pasażer dotrze w ten sposób mogą go zawieść na oba poziomy terminala. W tym roku zostaną również wykonane specjalne mapy tyflograficzne całego lotniska. Pozwoli to każdemu pasażerowi, który posługuje się brajlem dotknąć, wyczuć i wyobrazić sobie jak wygląda przestrzeń naszego portu. Są też rzeczy, których nam jeszcze brakuje jak na przykład oznakowanie schodów czy poręczy. Ważne jest przecież, żeby pasażerowie z niepełnosprawnością wzroku mieli szansę zorientować się gdzie zaczynają się i gdzie kończą stopnie. Intensywnie pracujemy nad tym aby również ten problem został szybko rozwiązany. Pojawią się także bardziej czytelne oznaczenia dla osób słabo widzących. Wszyscy pasażerowie, którzy korzystają z pomocy psów przewodników mogą bez żadnych kłopotów przemieszczać się po lotnisku i wchodzić z nimi do samolotów.

Jeśli pasażer z niepełnosprawnością potrzebuje na lotnisku informacji gdzie może ją otrzymać?

Mamy oczywiście punkty informacji dla wszystkich pasażerów po dwa na każdym terminalu. Ponadto istnieją tak zwane pylony czyli miejsca ze specjalnymi przyciskami i kamerkami, w których osoby z niepełnosprawnością mogą zasygnalizować, że pojawiły się na lotnisku i potrzebują pomocy. Przygotowaliśmy również ulotkę skierowaną do pasażerów z niepełnosprawnością, z której mogą dowiedzieć się gdzie szukać informacji i do kogo się zgłosić. W każdym z pylonów pracują ludzie przeszkoleni do obsługi pasażerów z niepełnosprawnością. Jedna osoba zna nawet język migowy. Zdaję sobie sprawę, że jak na całe lotnisko to trochę mało ale wierzę, że również pozostali pracownicy będą brać udział w kursach i poszerzać swoje umiejętności komunikacyjne. Ulotka jak dotychczas nie jest jeszcze dostępna w Brajlu ani w wersji elektronicznej, ale postaramy się jak najszybciej naprawić to niedociągnięcie.

Jako jedyny obiekt tego typu w Polsce otrzymaliście prestiżowy certyfikat stowarzyszenia Integracja Obiekt bez barier? Co dla was znaczy to wyróżnienie?

To niewątpliwie ogromna radość i wielki zaszczyt, tym bardziej, że wszyscy bardzo ciężko pracowaliśmy żeby spełnić wymagania niezbędne do otrzymania certyfikatu. Przedstawiciele integracji przeprowadzali u nas audyt, dzięki któremu uzyskaliśmy wiele cennych wskazówek co jeszcze możemy poprawić w przyszłości. Jesteśmy dumni, że pod względem dostosowań i poziomu obsługi pasażerów z niepełnosprawnościami nie odstajemy od innych portów lotniczych w Europie i na świecie. Chcemy, żeby lotnisko było miejscem dostosowanym, otwartym i bezpiecznym dla wszystkich i robimy wszystko żeby tak było. Jeśli tak zasłużone stowarzyszenie jak Integracja zauważyło i doceniło nasze wysiłki to jest to dla nas powód do ogromnej satysfakcji. Zapewniamy naszym pasażerom bezpłatną pomoc przez całą dobę i mam nadzieję, że dzięki temu mogą oni już na pierwszym etapie swojej podróży poczuć, że we własnym kraju mogą liczyć na pomoc na światowym poziomie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.