Zobaczcie jak walczy się z bezrobociem w Wielkiej Brytanii.

mężczyzna siedzacy na wózku i trzymający napis work with me
Scope and Virgin Media have today launched a new nationwide campaign, ‘Work With Me’, highlighting the stark reality of the job market and the struggle thousands of disabled people face to find and stay in employment. The campaign aims to support a million disabled people into work by 2020, including people like Josh Dennis (pictured), 33, from West Ealing, London. Josh has Cerebral Palsy and is currently unemployed. He has previously worked but found the travel to be stressful, and has spoken about the need for more support and mentoring to offer advice at everything from interviews to discussing adjustments with potential employers.

Bardzo ciekawa kampania w wielkiej Brytanii. Work with me pracuj ze mną ma pomóc w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami i przełamać stereotypy, które bardzo źle wpływają na ich szanse na rynku pracy. Problem z bezrobociem wśród tej grupy osób jest bardzo poważny. Ponad milion osób zdolnych do pracy nie może znaleźć zatrudnienia. Fundacja Scope przy współpracy z firmą Virgine media stworzyła kampanię społeczną, która ma poprawić sytuację. Podstawowe bariery na rynku pracy to postawa pracodawców którzy negują kompetencje i efektywność osoby z niepełnosprawnością.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wysiłki kandydata kwituje się stwierdzeniem nie jesteś tym kogo szukamy.

W efekcie jedna trzecia osób z niepełnosprawnością w wielkiej Brytanii nie ma pewności, że w ogóle zostanie zatrudniona Celem kampanii jest doprowadzenie do sytuacji w której osoby z niepełnosprawnością mają na rynku pracy te same szanse co osoby pełnosprawne. Film promujący kampanię opowiada historię 32-letniego Josha. Jest absolwentem wydziału nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Od 2011 roku mimo że intensywnie poszukiwał pracy w swoim zawodzie był zatrudniony przez krótki czas tylko dwukrotnie. W pozostałych przypadkach albo w ogóle nie odpowiadano na jego zgłoszenia albo proponowano wolontariat.

Bywały dnie, kiedy było przerażająco. Wysyłasz tony wiadomości a jedyna odpowiedź jaką otrzymujesz to informacja automatyczna. W Wielkiej Brytanii słabo działają popularne pośredniaki. Josh wspomina że standardowym pytaniem jakie mu zadawano było Jak leci poszukiwanie pracy a pomoc urzędników w żaden sposób nie wykraczała ponad to co sam robił już wcześniej. Problemem jest także samo podejście do tematu znalezienia pracy przez osobę z niepełnosprawnością. Jeżeli nie wierzymy, że zostaniemy zatrudnieni i obawiamy się dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność to działa to jak samonakręcająca się spirala. Ludzie boją się wspominać np o niezbędnym dostosowaniu miejsca pracy obawiając się reakcji pracodawcy.

Miejmy nadzieję, że wspomniana kampania pomoże w lepszym wzajemnym zrozumieniu się pracodawców i pracowników z niepełnosprawnościami.

Zapisz

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.