logo fundacji impuls

Zobaczcie ciekawą bajkę opowiadającą o niepełnosprawnościach.

Dzięki bajkom dzieci uczą się świata, dlatego historia, w której występują postacie z niepełnosprawnościami pozwala nam lepiej o nich opowiedzieć i przełamywać stereotypy  – opowiada Wojciech Grabowski, prezes Fundacji Inicjatyw Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami Impuls (link do fanpage’a).

Jak zrodził się pomysł na bajkę integracyjną której bohaterowie pokazują że niepełnosprawność jest czymś naturalnym?
Już od kilku lat prowadzimy w białostockich przedszkolach warsztaty dla dzieci, podczas których opowiadamy o niepełnosprawności. Bardzo zależy nam na tym, żeby pokazywać niepełnosprawność jako coś naturalnego, jako jeden z elementów otaczającego nas świata – ani lepszy ani gorszy od innych. Po kilku latach bardzo pozytywnych doświadczeń z warsztatami wpadliśmy na pomysł żeby stworzyć bajkę opowiadającą o wspólnym życiu ludzi sprawnych i niepełnosprawnych. Bajka ma olbrzymią wartość edukacyjną. To właśnie dzięki bajkom dzieci uczą się świata zaczynają wyrażać własne potrzeby formułować poglądy. Jest to więc bardzo skuteczne narzędzie, dzięki któremu osoby dorosłe mogą rozpocząć z dziećmi rozmowę o niepełnosprawności W tworzeniu całej historii udział wzięło siedmioro dzieci zarówno sprawnych jak i z niepełnosprawnościami..

Jaką historię ułożyły?
Bajka zaczyna się w pochmurny dzień. Pada ulewny deszcz a z okna wychyla się postać, u której widać tylko oczy. Ma to symbolizować naturalnie wyostrzony wzrok u osób mających problem ze słuchem. Po krótkiej chwili do osiedlowej kałuży Zaczynają się schodzić kolejne postacie. Jest więc papuga symbolizująca osobę na wózku, pojawia się wilk morski będący osobą niewidomą, nie brak całkowicie sprawnej małpki i ryby, która w naszej grupce reprezentuje osoby głuche. Rządni przygód mali odkrywcy znajdują w kałuży butelkę, a w niej list napisany oczywiście brajlem. Większość nie jest w stanie go przeczytać ale – kiedy zwracają się o pomoc do wilka morskiego ten robi to bez problemu. Po chwili okazuje się jednak że chcąc zdobyć kolejne informacje, podróżnicy muszą zapytać chmury a ona jest wysoko poza zasięgiem głosu.

Niesłysząca postać uczy więc wszystkich jak zamigać pytanie i dzięki temu bohaterowie zdobywają wskazówki. Ich celem jest kraina wypełniona słodyczami – ale żeby do niej dotrzeć muszą wyruszyć w podróż łódką. Przeżywają po drodze wiele przygód a znakomitym sternikiem okazuje się być papuga.

Przekaz bajki jest bardzo prosty. Tylko wspólne działanie i wykorzystanie talentów każdego z uczestników wyprawy może zagwarantować sukces. Każdy z nich ma do odegrania bardzo ważną rolę. Każdy więc jest potrzebny.

Jak bajka została przyjęta przez przedszkolaków?
Niezwykle pozytywnie. Jedyny zarzut z jakim się spotkaliśmy dotyczył tego, że jest za krótka, ale nakręcenie tych czterech minut wymagało kilku miesięcy pracy. Najważniejsze jednak że na bazie tej historii możemy z dziećmi zacząć rozmawiać np o niewidzeniu. Po obejrzeniu historii mają okazję przejść się z zawiązanymi oczami i trzymaną w ręku białą laską. Uczą się w jaki sposób wykorzystując czujnik dźwiękowy nalać do kubka herbaty. Co ważne, te lekcje są niezwykle pożyteczne – także dla dzieci z niepełnosprawnościami – bo bardzo często jest tak, że niewidome dziecko doskonale rozumie własną sytuację – ale żeby pojąć z jakimi problemami walczy kolega z niepełnosprawnością ruchową – musi chociaż na chwilę usiąść na wózku.

Dzięki tego rodzaju zajęciom uczymy najmłodszych, że niepełnosprawności się nie toleruje. Ją trzeba zaakceptować jako zjawisko całkowicie naturalne. Ludzie z niepełnosprawnością to osoby takie jak wszyscy i mają w społeczeństwie do odegrania bardzo ważną rolę.

Jestem przekonany że organizując takie zajęcia i tworząc podobne bajki wykonujemy świetną robotę na przyszłość i przyczyniamy się do przełamywania negatywnych stereotypów związanych z niepełnosprawnością.

Link do bajki na facebooku.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.