Ilustracja przedstawia logo fundacji Rak'n'Roll. Jest to nazwa umieszczona w czerwonym kółku z białą ramką.

Zmiany genetyczne w komórkach nowotworowych zwiększają ryzyko nawrotu choroby u kobiet z rakiem piersi.

Do takiego wniosku doszli czołowi onkolodzy Europy uczestniczący w międzynarodowym kongresie w Wiedniu. Czołowa badaczka zajmująca się tą tematyką, doktor Lucy Yates, poinformowała, że spośród przebadanego tysiąca pacjentek z rakiem piersi u 161 stwierdzono nawrót choroby. Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że podczas rozwoju choroby następują zmiany genetyczne w komórkach nowotworowych, które nie pojawiały się w guzie pierwotnym. Jednakże u pacjentek dotkniętych nawrotem raka piersi już w guzie pierwotnym wystąpiły geny nie zaobserwowane wśród kobiet u, których nawrót nie nastąpił. Badania doktor Yates przyczynią się więc z pewnością do lepszego diagnozowania raka piersi i określania prawdopodobieństwa nawrotu choroby. Jeśli bowiem zaraz po wykryciu choroby przebada się konkretne odpowiadające za nawrót geny, będzie można z ogromnym prawdopodobieństwem ustalić czy pacjentka jest bardziej narażona i czy w związku z tym nie należy wybrać intensywniejszej strategii leczenia. Tego typu badania wpływają na coraz szybszy rozwój medycyny spersonalizowanej i pozwalają lekarzom bardzo precyzyjnie dopasować leczenie do sytuacji i potrzeb konkretnego chorego, co czyni je bardziej skutecznym.

Nowotwór nie jest jednak tylko problemem natury fizycznej. Ogromne znaczenie w leczeniu ma także stan psychiczny i umiejętność radzenia sobie ze stresem jaki towarzyszy każdemu choremu. O tym w jaki sposób można pomóc chorym radzić sobie z tym trudnym emocjonalnie wyzwaniem będziecie mogli przeczytać na blogu już o siedemnastej. Serdecznie zapraszam Was na niezwykle interesujący wywiad z panią Katarzyną Borowicz psychonkolożką z fundacji Rak’n’Roll. Polecam go szczególnie wszystkim tym, którzy cierpią na nowotwór oraz ich rodzinom, ponieważ będziecie mogli dowiedzieć się w jaki sposób walczyć na co dzień ze stresem, jak swoją chorobą nie zamęczyć wszystkich wokół, a także jak pomagać chorym bliskim tak, aby Wasze wsparcie było skuteczne i nie przybierało form karykaturalnych, co niestety zdarza się dość często. Wszystkich, którzy przeczytają wywiad gorąco zachęcam do dyskusji i umieszczania komentarzy.

_____

foto: Fundacja Rak’n’Roll

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.