Zdjęcie przedstawia portret Piotra Pawłowskiego, jest uśmiechnięty, ubrany w garnitur oraz krawat. Wygląda bardzo elegancko i przyjemnie. Siedzi na wózku inwalidzkim

Zmarł Piotr Pawłowski

Wczoraj nieoczekiwanie i przedwcześnie odszedł Piotr Pawłowski. Miał 52 lata. Był dziennikarzem działaczem społecznym, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz fundacji Integracja.

Odszedł wielki przyjaciel. Piotr przeżył życie w sposób niezwykle dynamiczny i zrobił bardzo dużo dobrego-powiedziała Janina Ochojska.

W krótkim czasie jaki miał do dyspozycji zrobił więcej niż nie jedna osoba pełnosprawna i mimo iż Piotra nie ma już wśród nas to jego dzieło pozostanie – dodała.

Pawłowski ponad ćwierć wieku działał na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jak piszą o nim współpracownicy na portalu niepelnosprawni.pl chociaż po niefortunnym skoku do wody od 36 lat poruszał się na wózku był wulkanem energii, którą dosłownie zarażał innych. Pomysłów zawsze było więcej niż czasu na ich realizowanie. Robił wszystko aby likwidować bariery utrudniające funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami.

Przełamywał stereotypy dotyczące niepełnosprawności, walczył z barierami mentalnymi prawnymi architektonicznymi czy cyfrowymi.

Prowadził wspomniany wcześniej portal niepelnosprawni.pl a przez dwadzieścia lat program telewizyjny misja integracja. Był także twórcą konkursów człowiek bez barier i lider dostępności.

Zainicjował kampanie społeczne, które zmieniły świadomość Polaków między innymi czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu, płytka wyobraźnia to kalectwo, dlaczego traktujesz nas inaczej. Tworzył projekty edukacyjne np architektura bez barier czy razem w naszej szkole. Działał również na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością poprzez serwis sprawniwpracy.com, dzięki któremu pracę znalazło ponad trzy tysiące osób z niepełnosprawnościami.

Zorganizował tak zwane centra integracja, w których wsparcie otrzymuje osiem tysięcy osób rocznie. Wymyślił program Polska bez barier, w ramach którego odbyły się liczne konferencje, powstały publikacje i wzrosła dostępność architektoniczna różnych polskich miast. Dostępne obiekty i serwisy internetowe dostają certyfikaty obiekt bez barier serwis bez barier i obsługa bez barier.

Za swoją wieloletnią działalność Piotr Pawłowski otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, wśród których był między innymi krzyż kawalerski orderu odrodzenia Polski.

Wraz z jego odejściem osoby z niepełnosprawnościami w Polsce straciły kogoś bardzo ważnego człowieka który walczył o pełną integrację i likwidację utrudniających ją barier.

Piotrze będzie nam ciebie bardzo brakować.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.