Zdjęcie przedstawia najprawdopodobniej sztuczną inteligencję, nowoczesną technologię, przyszłość. Na obrazku znajduje się kobieta, której połowę twarzy zajmują rzędy cyfr. Z prawej strony strony znajduje sie ludzka dłoń, ułożona w pięść z wysuniętym w stronę głowy kobiety wskazującym palcem. Natomiast ze strony lewej, po drugiej stronie twarzy znajduje się tak samo ułożona dłoń, lecz robota.

Zdrowa aplikacja pomoże Brytyjczykom

Brytyjscy pacjenci będą leczeni przez sztuczną inteligencję. Jak to możliwe? Lekarze z Royal Free Hospital w Londynie podejmują współpracę z DeepMind, działem google zajmującym się sztuczną inteligencją. Pozwoli ona na zaoszczędzenie ponad pół miliona godzin rocznie przeznaczanych na czynności natury biurokratycznej.

Aktualnie lekarze muszą ręcznie przeglądać dokumenty pacjentów, aby uzyskać np obraz badań krwi w dłuższym czasie. W efekcie współpracy z google, dostęp do danych z wielu lat będzie natychmiastowy. Dodatkowo specjalna aplikacja na telefon komórkowy – streams – będzie informować lekarzy o występujących u ich pacjentów wczesnych objawach uszkodzenia nerek. W trosce o poufność danych, będą one zaszyfrowane.

Aplikacja ma być wprowadzana do użytku od początku przyszłego roku. Jeśli będzie skuteczna, zostanie uzupełniona o wykrywanie innych zagrażających życiu patologii takich jak sepsa czy niewydolność narządów.

Pojawienie się nietypowych parametrów uruchomi alarm w ciągu sekund. Pacjenci zawsze będą mogli wystąpić o zaprzestanie przekazywania ich danych, wysyłając maila do odpowiedniego urzędnika brytyjskiej służby zdrowia. DeepMind jak na razie nie zarobi na aplikacji ale liczy, że w dalszej perspektywie dojdzie do monetyzacji technologii streams, kiedy jej przydatność zostanie udowodniona. Wykorzystanie nowoczesnych technologii może przyspieszyć wykrywanie chorób i poprawić ich diagnozowanie. Z całą pewnością pozwoli to na uratowanie większej liczby ludzi i spowoduje, że pomoc będzie mogła im być udzielona niemal natychmiast.

Ciekawy jestem kiedy tak nowoczesne rozwiązania pojawią się we wszystkich krajach europejskich, bo są na naszym kontynencie takie dziwne państwa, w których dyskutuje się czy pielęgniarka powinna zarabiać dwa czy dwa i pół tysiąca złotych, a o wprowadzeniu nowoczesnych technologii nikt na razie nie śni.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.