zdjęcie przedstawia kadr na skuloną postać kobiety. Jest w odcieniach czerni i bieli. Kobieta obejmuje swoje nogi. Nastrój zdjęcia jest nostalgiczny i depresyjny.

Zdjęcia powiedzą czy macie depresję.

Powstał program komputerowy dzięki, któremu będzie można rozpoznać osoby z depresją na podstawie analizy zdjęć umieszczanych przez nie na portalach społecznościowych. Opracowali go naukowcy z dwóch amerykańskich uniwersytetów Harvarda i Vermont.

Analiza zdjęć użytkowników, którzy zgodzili się wziąć udział w projekcie wykazała, że są one zazwyczaj ciemniejsze, otrzymują więcej komentarzy, częściej zawierają wizerunek twarzy i rzadziej posiadają nałożony filtr. Jeśli jednak jakiś filtr występuje to zwykle przedstawia zdjęcie w czarno-białej tonacji.

Ludzie ze zdiagnozowaną depresją wstawiają posty częściej niż zdrowi użytkownicy.

Na podstawie tych informacji badacze stworzyli algorytm, który wyławia z grona użytkowników osoby cierpiące na depresję ze skutecznością 70 procent, podczas gdy skuteczność specjalistów wynosi tylko 42 procent. Program może także analizując zdjęcia z przeszłości identyfikować osoby z depresją jeszcze przed postawieniem oficjalnej diagnozy.

W badaniu wzięło udział 166 użytkowników Instagrama, z których 71 posiadało klinicznie zdiagnozowaną depresję. Użytkownicy udostępnili badaczom swoje konta i informacje na temat stanu zdrowia. Naukowcy przeanalizowali prawie 44 tysiące zdjęć.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.