Zdjęcie przedstawia polskiego kibica na stadionie narodowym

Zapraszamy państwa na PGE Narodowy

PGE Narodowy to miejsce dostępne dla każdego Polaka. Robimy wszystko aby każdy kto nas odwiedzi czuł się bezpiecznie i komfortowo – opowiada Piotr Glinkowski, manager do spraw relacji publicznych spółki PL 2012 Plus.

W jaki sposób na PGE Narodowy mogą wjechać wózkowicze?

Bramą, która jest dla nich dedykowana jest jedynka, przy  której znajduje się słynny tunel Królaka. To właśnie w nim nasz znakomity kolarz wjeżdżając jako pierwszy na metę wyścigu pokoju okładał pompką zawodników z bratniego Związku Radzieckiego. Tunel jest w pełni dostosowany ponieważ mamy tam tylko i wyłącznie płaską powierzchnię. Na PGE Narodowym nie brakuje także podjazdów, którymi swobodnie dojedziemy do recepcji i wind, które znajdują się na każdej klatce schodowej. Za każdym razem na stadionie znajdują się stewardzi i wolontariusze, których zadaniem jest służyć pomocą osobom z każdym rodzajem niepełnosprawności. Są to ludzie specjalnie przeszkoleni i dysponujący odpowiednim sprzętem. Doskonałym przykładem mogą tu być nasze słynne meleksy, którymi przewozimy na wykupione miejsca ludzi, którzy mają problemy z chodzeniem albo nagle poczuli się słabiej.

Osoby z niepełnosprawnością mogą także liczyć na pomoc naszych stewardów w trakcie trwania całego wydarzenia, jeśli np potrzebują pomocy przy przejściu do toalety. Te ostatnie są oczywiście dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników. Nie brakuje w nich poręczy, szerokich drzwi i desek na odpowiedniej wysokości umożliwiającej łatwe przesiadanie się z wózka. Na PGE Narodowym mamy także 110 miejsc dedykowanych, przygotowanych specjalnie dla wózkowiczów. Znajdują się na tak zwanej promenadzie wewnętrznej bardzo blisko płyty co zapewnia kibicom doskonałą widoczność. Przy każdym takim miejscu jest także fotelik dla osoby towarzyszącej.

Dodatkowo wszystkie osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość zakupienia biletu zniżkowego na każde wydarzenie, a ich opiekun wchodzi na stadion za darmo.

Co jednak dzieje się w sytuacji gdy osoba z niepełnosprawnością przez pomyłkę kupi bilet w zwykłej strefie albo po prostu zabraknie ich na miejscach dedykowanych?

Jesteśmy oczywiście przygotowani również na taką sytuację. Zapewniam państwa, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy. Oczywiście, że na stadionie gdzie jest mnóstwo schodów, nie wszystkie miejsca są dostępne. Wózkowicz nie zajmie przecież miejsca na trybunach np. tuż pod dachem bo jeśli nawet tam dojedzie to będzie miał za mało przestrzeni aby zmieścić się wśród innych kibiców. W takich sytuacjach zawsze gorąco prosimy o kontakt z najbliższym stewardem. On z pewnością znajdzie kibicowi z niepełnosprawnością miejsce do którego będzie łatwy dojazd i gdzie będzie mógł w komfortowych warunkach obserwować koncert lub mecz. Podczas zeszłorocznego finału Ligi Europejskiej sam miałem do czynienia z taką sytuacją. Jeden z kibiców z niepełnosprawnością przyszedł na stadion wraz z grupą znajomych i nie miał wykupionego biletu na miejsce dedykowane. Droga na jego miejsce prowadziła przez sektor VIP-owski. Szybko skontaktowałem się więc z przedstawicielami UEFA, którzy byli organizatorami tego wydarzenia. Wyrazili zgodę na przejazd kibica przez strefę dla VIP-ów dzięki czemu mógł spokojnie dotrzeć na miejsce które wykupił.

Na stadionie bardzo często pojawiają się też osoby niewidome. Czy mogą liczyć na audiodeskrypcję?

Absolutnie tak. Jesteśmy jedynym obiektem sportowym w Polsce który zapewnia ją podczas każdego wydarzenia. Od kilku lat współpracujemy z fundacją Katarynka. Przeszkoleni przez nią specjaliści zajmują miejsca tuż obok komentatorów sportowych i opisują wydarzenia z najdrobniejszymi szczegółami, a niewidomy fan korzystając z telefonu czy smartfona może usłyszeć ich profesjonalny komentarz. Czasami jest to naprawdę duże wyzwanie. Co innego bowiem skomentować szybki dynamiczny mecz, a zupełnie czym innym jest przekazanie odbiorcom tego co dzieje się na koncercie. Komentator musi wówczas śledzić każdy ruch, uśmiech czy grymas występującej gwiazdy. Ze szczegółami opisuje jak jest ubrana czy jak wygląda jej fryzura. To naprawdę zadanie nie łatwe ale jest przy nim także dużo zabawy, a ludzie z katarynki potrafią się z niego wywiązywać znakomicie.

Opisuje Pan wiele udogodnień na które mogą liczyć goście z niepełnosprawnościami, a jednak jakiś czas temu w prasie zrobiło się głośno ponieważ gdy na stadionie wybuchł pożar osoby niepełnosprawne nie zostały ewakuowane?

Wokół całej tej sytuacji narosło wiele mitów. Wyjaśniam więc jeszcze raz. Pożar wybuchł wówczas dokładnie po drugiej stronie stadionu niż ta, w której odbywało się spotkanie osób z niepełnosprawnością. Natychmiast został uruchomiony alarm i wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Zawiodła jedynie komunikacja, ponieważ jeden ze stewardów nie przekazał tym osobom informacji o tym, że nie muszą one się ewakuować. Zgodnie z przepisami ewentualną ewakuację przeprowadza straż pożarna, a nie ochrona stadionu. Ostatecznie płonął wówczas jeden karton i bardzo szybko udało się zażegnać niebezpieczeństwo. Rzecz jasna wyciągnęliśmy z całej sytuacji wnioski i po pierwsze zwolniliśmy wówczas naszych gości z opłat za wynajem pomieszczeń,
a po drugie wprowadziliśmy zasadę, zgodnie z którą wszystkie wydarzenia dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami których mamy całą masę nie mogą odbywać się w pomieszczeniach z których nie ma bezpośredniego wyjścia na zewnątrz. To oczywiście zwiększa jeszcze poczucie bezpieczeństwa, ale pragnę podkreślić, że i wówczas gdy wybuchł ten mini-pożar wszyscy goście ani przez sekundę nie mieli odciętej drogi i mogli spokojnie opuścić stadion.

Czy PGE Narodowy to miejsce na którym odbywają się wyłącznie wielkie i spektakularne wydarzenia?

Gdyby tak właśnie było to PGE Narodowy nie byłby obiektem w pełni wykorzystanym. PGE Narodowy to obiekt niezwykle atrakcyjny z punktu widzenia turystycznego. W skali roku w ramach wycieczek odwiedza nas około czterystu tysięcy osób. Goście mogą obejrzeć między innymi szatnie, w której przebiera się ikona polskiego footballu Robert Lewandowski, wjechać lub wejść na płytę boiska, czy zobaczyć jak wygląda garderoba gwiazdy w której do występu szykowała się między innymi Beyonce. Obejrzycie państwo również loże VIP-owskie i te w których zasiadają przywódcy państw i koronowane głowy. Oczywiście każda z wycieczek jest dostępna dla osób z każdym typem niepełnosprawności. Prosimy jedynie o to aby wcześniej nas uprzedzić o tym, że chcą państwo nas odwiedzić. Będziemy mogli się lepiej przygotować, zapewnić więcej osób do pomocy i wyznaczyć najwygodniejszą trasę zwiedzania. Także pod względem zaplecza jesteśmy unikatowi na skalę światową. Serdecznie zapraszam wszystkich państwa do odwiedzenia PGE Narodowego. Jestem przekonany, że wyjdziecie stąd usatysfakcjonowani i pewni, że jest to miejsce przyjazne wszystkim do którego chce się wracać jak najczęściej.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.