śpiąca kobieta w łóżku z białą pościelą

Wyświetlacze uniemożliwiają wam sen.

Informacja dla wszystkich pracoholików. Jeżeli chcecie normalnie spać, zostawcie wieczorem w spokoju komputery i wszystkie urządzenia elektroniczne. Niebieskie światło emitowane przez nowoczesne ekrany obniża bowiem drastycznie poziom melatoniny czyli nasz hormon snu. Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu of Houston.

Naukowcy mają jednak pomysł na obejście tego problemu. Sprawdzili że w grupie ochotników w wieku 17-42 lata, która intensywnie korzystała z urządzeń z wyświetlaczami wystąpiły poważne problemy ze snem. Zakres fal emitowanych przez wyświetlacze oddziaływał na komórki w oczach, których zadaniem jest rozbudzenie organizmu.

Badacze zachęcają więc do noszenia specjalnych okularów, które blokują niebieskie światło.

Wśród badanych spowodowało to olbrzymią zmianę poziomu melatoniny, której było o 58 procent więcej. To wzrost znacznie większy niż ten, który mogą spowodować łykane przez wielu z nas suplementy dostępne w aptekach. Noszący okulary zasypiali szybciej, mieli dłuższy i lepszy sen.

Sen – jak wiemy – jest bardzo ważny dla regeneracji wielu funkcji organizmu. Jeśli więc to możliwe trzeba ograniczać czas spędzony wieczorem przed komputerem czy smartfonem lub używać specjalnych filtrów czy okularów z powłoką antyrefleksyjną i urządzeń ze specjalnym trybem nocnym. Na rynku dostępne są także programy, które o określonej porze zmieniają barwę ekranu.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.