Obrazek przedstawia plakat Muzki. Jest to narysowany profil człowieka z nutą na głowie, a pod spodem napis Muzka, muzykoterapia

Wyjątkowy koncert seniorów szykują w Filharmonii Śląskiej.

Muzykoterapia to wspaniała forma aktywności dla ludzi starszych. Pozwala im tworzyć, rozwijać się i nawiązywać nowe relacje – opowiada muzykoterapeutka, założycielka MuzKi (muzka.com.pl) – profesjonalnej muzykoterapii – Sara Knapik Szweda.

Przygotowuje Pani wspólnie z grupą seniorów koncert rockowy w Filharmonii Śląskiej. Jakie piosenki publiczność będzie mogła usłyszeć za kilka miesięcy?

Nie zabraknie wielkich przebojów. Seniorzy zaśpiewają między innymi: „Hallelujah” – Leonarda Kohena, „Pięknie Żyć” – Ryszarda Rynkowskiego, czy popularny w latach dziewięćdziesiątych „Orła Cień”. Inspiracją do przygotowania koncertu stał się film „Młodzi Duchem”, w którym grupa seniorów wykonuje różne utwory ze znanym zespołem rockowym. Organizując koncert chcemy też walczyć ze stereotypami dotyczącymi ludzi starszych. Są oni często postrzegani jako zamknięci i nieciekawi. Nic bardziej mylnego. Na próbach, które dwa razy w miesiącu odbywają się w Filharmonii Śląskiej tryskają energią i mają całą masę pomysłów. Jedna z uczestniczek mówi, że bardzo lubi śpiewać piosenki energetyczne bo wtedy czuje, że żyje.

Śpiewająca i grająca na gitarze Sara Knapik.

Gdzie i kiedy odbędzie się koncert?

Będzie on zwieńczeniem całego cyklu naszych spotkań. Próby wspólnie ze mną prowadzi Alina Adamczyk z Filharmonii Śląskiej i właśnie tam wystąpimy. Dokładna data koncertu nie jest jeszcze znana, ale z ułożeniem i przygotowaniem repertuaru powinniśmy zdążyć do czerwca. Nasza grupa trenuje już od roku i obecnie liczy osiem osób. Gorąco zachęcamy kolejnych seniorów do zgłaszania się na zajęcia i wzmocnienia naszych szeregów.

Co Pani zdaniem może dać muzykoterapia, zarówno starszemu jak i młodemu człowiekowi?

To jedna z najpiękniejszych form sztuki. Daje każdemu niezależnie od wieku możliwość wyrażania siebie. Często jeżeli człowiek ma jakieś problemy, np cierpi na depresję, trudno jest mu o tym mówić.

Muzyka pozwala uwolnić emocje. Wspólne granie czy śpiewanie sprzyja również nawiązywaniu nowych znajomości. Dodatkowo muzykoterapia to wspaniała forma rehabilitacji.

Proszę sobie wyobrazić człowieka, który gra na instrumencie. Wykonując tę – wydawałoby się prostą czynność – z jednej strony ćwiczy koncentrację, z drugiej zapamiętywanie i oczywiście sprawność ruchową. Wszystko to bardzo poprawia jakość życia. Dzieciom pomaga się doskonale rozwijać, a seniorzy również. Dzięki muzyce mogą poprawiać swoją formę i poczuć jak wiele są w stanie zrobić. Występ przed wielką publicznością, możliwość zaproszenia bliskich i znajomych to dla każdego wielka przyjemność. Przygotowując koncert w Filharmonii Śląskiej chcemy podzielić się tą radością z jak największą grupą osób, dlatego już teraz serdecznie Państwa zapraszam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu muzycznym.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.