Hawking w stanie nieważkości, rok 2007

Wlk. Brytania: pamiątki po Stephenie Hawkingu trafią na aukcję

W renomowanym domu aukcyjnym Christie’s odbędzie się aukcja unikalnych pamiątek po zmarłym w marcu br. genialnym fizyku i kosmologu Stephenie Hawkingu. Na sprzedaż wystawiony zostanie m. in. jego fotel na kółkach oraz liczne materiały naukowe.

Ceny wywoławcze egzemplarzy rozprawy doktorskiej Hawkinga pn. „Właściwości rozszerzającego się Wszechświata” wahają się od 100 do 150 tys. funtów.

Według Venninga materiały te pozwalają „prześledzić przebieg rozumowania tego błyskotliwego, elektryzującego umysłu”.

10-15 tys. funtów za fotel

U Hawkinga już w wieku 22 lat wykryto stale postępujące schorzenie neurologiczne – stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Lekarze dawali mu najwyżej kilka lat życia, jednak wbrew ich diagnozom przeżył ich łącznie 76.

Rozwijająca się choroba spowodowała, że genialny fizyk został prawie całkowicie sparaliżowany. Ze światem zewnętrznym porozumiewał się za pomocą komputerowego syntetyzatora głosu i poruszał się na coraz nowocześniejszych fotelach inwalidzkich. Jeden z nich zostanie wystawiony na sprzedaż z ceną wywoławczą 10-15 tys. funtów.

W aukcji będą mogły uczestniczyć osoby korzystające z internetu.

Dochód ma być przeznaczony dla dwóch instytucji charytatywnych Fundacji im. Stephena Hawkinga i Stowarzyszenia Zwalczania Chorób Neurologicznych.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.