na zdjęciu znajduje się mikroskop w przybliżeniu

Wielkie odkrycie polskich naukowców. Pokonają zawał i udar.

Wielki sukces polskiej medycyny. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkryli nowy sposób na zapobieganie zawałom serca i udarom niedokrwiennym mózgu. Ratunkiem dla zagrożonych wspomnianymi okropnościami stanie się oleaceina. Jest to naturalna substancja, którą można wykorzystać w leczeniu chorób powstających w wyniku tworzenia się płytki miażdżycowej.

Polscy badacze 20 czerwca otrzymali amerykański patent na wykorzystanie substancji, a wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Phytomedicine. Zespół pod kierownictwem profesora Marka Naruszewicza wykazał, że oleaceina, która występuje w oliwie z oliwek tylko typu ekstra virgin posiada unikalną właściwość przeciwdziałania pękania szyjnej blaszki miażdżycowej – co może zapobiegać wysokiej śmiertelności z powodu udaru mózgu.

Nasze badania dowiodły, że oleaceina hamuje efektywnie stan zapalny będący przyczyną rozpadu blaszki miażdżycowej, a jest to możliwe w związku z tym, że oleaceina może zmieniać funkcje komórek prozapalnych na działanie przeciwzapalne – mówi profesor Naruszewicz.

Warto dodać, że udało nam się wyizolować oleaceinę w formie wolnej od zanieczyszczeń z liści ligustra pospolitego, które należą do tej samej rodziny co drzewo oliwne. To także zostało objęte patentem i znacznie przybliża możliwości uzyskiwania oleaceiny w formie przemysłowej, która posłuży do produkcji przyszłego leku. Wyniki naszych badań w dużej mierze wyjaśniają fenomen diety śródziemnomorskiej i fakt, że z ostatnich badań oceniających stan zdrowia różnych populacji wynika, że najzdrowsi są włosi i to pod każdym względem – dodał profesor.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.