Rycina autorstwa Andreasa Vesalis'a pochodząca z XVI wieku, pokazująca podstawę mózgu.

Wielka nadzieja dla chorych na Parkinsona!

Czy Parkinson będzie wyleczalny? Nad nowoczesną metodą pracują lekarze ze Szpitala Bródnowskiego. W Interwencyjnym Centrum Neuroterapii trwają właśnie testy nowoczesnego sprzętu. Profesor Mirosław Ząbek wyjaśnia, że dotychczas choroby neurologiczne mogły być leczone wyłącznie objawowo, ponieważ nikt nie miał wiedzy na temat przyczyn zachorowań. Leki ograniczały więc skutki choroby, ale nie były w stanie całkowicie jej zatrzymać. Doskonałym przykładem jest tu choroba Parkinsona, w której zanik istoty czarnej w śródmózgowiu powoduje spadek poziomu dopaminy. W efekcie pacjenci zaczynają mieć poważne problemy ze wszystkim co jest związane z poruszaniem się. Dotychczas podawane leki miały za zadanie pobudzić pozostałe w mózgu komórki do produkcji dopaminy. Oddziaływały jednak na cały mózg, nie zaś na obszary w których występuje jej nie dobór.

Pomocą dla pacjentów byłaby więc możliwość takiego dostarczenia dopaminy, aby dotarła ona idealnie do miejsca receptorowego, czyli dokładnie tam gdzie występuje jej niedobór.

Żeby zastosować tego rodzaju leczenie trzeba z ogromną precyzją dotrzeć do wybranego celu w mózgu i wprowadzić tam substancję zwiększającą poziom dopaminy. Stanie się to możliwe dzięki nowoczesnej metodzie polegającej na rejestrowaniu obrazu mózgu chorego w czasie rzeczywistym i wykorzystaniu terapii genowej mózgu. W Interwencyjnym Centrum Neuroterapii na Bródnie planowane jest prowadzenie prób klinicznych zapewniających skuteczne leczenie pacjentów nie tylko z chorobą Parkinsona, ale również z innymi chorobami układu nerwowego i nowotworami złośliwymi mózgu. Operacje polegać będą na domózgowych infuzjach terapeutycznych genów czynników troficznych i nanocząsteczek zawierających leki przeciwnowotworowe.

Podobne nowoczesne centrum istnieje w San Francisco. Proponowana pacjentom bródnowskiej placówki nowoczesna terapia będzie miała jak na razie charakter eksperymentalny. Załapią się na nią nieliczni wybrańcy. Nowoczesny sprzęt został zakupiony dzięki środkom z budżetu państwa i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Myślę, że to kolejna dobra wiadomość, która może być przełomowa dla wielu tysięcy chorych w Polsce. Jeżeli w ciągu najbliższych kilku lat precyzyjne podawanie dopaminy stanie się powszechnie dostępne ich choroba zostanie bardzo mocno przytłumiona co z pewnością wpłynie pozytywnie na ich możliwości ruchowe, komfort życia oraz jego długość. Trzymam kciuki za powodzenie eksperymentalnej terapii i jeśli będą się w tym temacie pojawiały nowe informacje z pewnością będę Wam je regularnie przekazywać na blogu.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Wielka nadzieja dla chorych na Parkinsona!

  • Wywołaliście Państwo wielkie poruszenie i nadzieje u chorych na Parkinsona. Sam choruję od 5 lat mam 51 . Według ostatnich relacji Profesora Bankowskiego ze Stanów jest to bardzo obiecująca terapia z już pozytywnymi wynikami. Według niego do badań powinni być kwalifikowane osoby z początkiem choroby i w miarę młodym wieku. Więc wydaje mi się że należę do tych osób . Jak zatem będzie można dostać się do programu? Trzeba być jakimś wybrańcem ? Czy po prostu trzeba się zgłosić? Ale gdzie ? Jak? To wszystko owiane jest wielką tajemnicą . Centrum oczywiście jest za grube miliony No ale co z tego jak nikt nie wie co dalej albo nie chcą powiedzieć .

    Jarosław Glina 602502622
    Wysłane z iPada

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.