Na zdjęciu widoczne sa trzy bardzo otyłe kobiety idące ulicą w centrum miasta, Są odwrócone tyłem do zdjęcia.

Wiadomość dla wszystkich otyłych: w Gdańsku pomogą wam walczyć z chorobą.

W Gdańsku otworzono Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych – pierwsze tego typu tak nowoczesne miejsce w kraju. Powstało w centrum medycyny inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Otyłość to bardzo poważny i niedoceniany problem społeczny.

Jak podkreśla społeczny rzecznik osób chorych na otyłość – prezeska fundacji Odwaga Magdalena Gajda – w Polsce takie ośrodki są bardzo potrzebne, bo otyłość lub nadwaga dotyka aż 70 procent Polaków. To mniej więcej 27 milionów osób. Mamy tylko osiem procent lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy wiedzą na czym polega choroba otyłości. Centrum będzie zajmować się nie tylko pacjentami z otyłością olbrzymią, którzy wymagają leczenia operacyjnego, lecz także tymi, którzy mają nadwagę lub chorują na otyłość pierwszego lub drugiego stopnia, kiedy konieczne jest wdrożenie leczenia długoterminowego. Otyłość nie jest defektem estetycznym tylko bardzo złożoną chorobą, która prowadzi do dużych zmian w zdrowiu, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci. Jest około pięćdziesięciu czynników, które mogą być przyczyną otyłości np czynniki środowiskowe, sposób odżywiania, styl życia, ale też przyjmowane leki czy schorzenia emocjonalne. Jeżeli pojawia się stan przedotyłościowy, to idealnie byłoby, aby każdy pacjent nie na własną rękę szukał diet cud w internecie tylko udał się do lekarza, bo może ta nadwaga wynika ze złego funkcjonowania organizmu – dodała.

Z kolei Doktor Łukasz Kaska, który od ponad dziesięciu lat zajmuje się leczeniem otyłości wyjaśnił dziennikarzom, że w gdańskim centrum pacjentem zajmie się koordynator terapii. Chirurgia będzie tylko jedną z form wsparcia, bo pacjenci dostaną pomoc wielospecjalistyczną i długotrwałą. Do ich dyspozycji będą diabetolog, endokrynolog dietetyk psycholog i internista.

Profesor Marcin Gruchała wyjaśniał, że otyłość to problem rosnący i w wielu wypadkach staje się bardzo poważną chorobą stanowiącą zagrożenie dla życia. Pacjenci potrzebują pomocy specjalistów bardzo wielu dziedzin, żeby leczenie było skuteczne. Bardzo często otyłość zależy od nas, od tego co i jak jemy jaki tryb życia prowadzimy oraz czy znajdujemy czas na ruch i aktywność – dodał profesor.

Do centrum przyjmowani będą pacjenci z całego kraju. Gdański Uniwersytet Medyczny chirurgią bariatryczną zajmuje się od kilkunastu lat. Rocznie operowanych jest czterystu pacjentów. Faktyczne potrzeby szacowane są na około 500 600 pacjentów.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.