posąg wenus z milo w Paryżu

Wenus z Milo dostała protezy. Zobaczcie jak teraz wygląda

Widzieliście już jak słynna Wenus z Milo odzyskała ręce? Nie wiem czy to jest dobra wiadomość – bo sławę na całym świecie zyskała sobie bez rąk – ale dostała je naprawdę eleganckie i nowoczesne.

Międzynarodowa organizacja Handicap International w ramach akcji społecznej doczepiła we wtorek szóstego marca do paryskiej reprodukcji rzeźby pozbawionej rąk Wenus drukowane w 3D protezy.

Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na osoby potrzebujące protez. Szczęściarą z protezami została Wenus stojąca na jednej ze stacji paryskiego metra. Inne reprodukcje otrzymają swoje protezy już niebawem.  Nienaruszony pozostanie oryginał znajdujący się w Luwrze.

Akcja jest częścią kampanii zatytułowanej #bodycantwait, która zapoczątkowana została w 2015 roku i ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw na zapotrzebowanie na protezy. Dyrektor francuskiego oddziału Handicap International, Xavier de Crest w rozmowie z francuską agencją AFP powiedział, że mimo znacznej liczby ludzi potrzebujących urządzeń ortopedycznych problem ten nie jest znany opinii publicznej.

wenus z protezami

wenus z protezami

wenus z protezami

Podczas pierwszej fazy kampanii w protezy 3D wyposażono 19 osób z Togo Syrii i Madagaskaru. Obecnie chcemy przyspieszyć rozszerzyć akcję na inne kraje i dać protezy większej liczbie osób. W drugim etapie nasza organizacja chce zaopiekować się setką osób z Indii-dodał De Crest. AFP dostrzegła że mimo wysokich cen organizacje pomocowe częściej stawiają na protezy 3D. Zanim pojawiła się ta metoda trzeba było między innymi zrobić gipsową formę protezy, wielokrotnie ją regulować i dopasowywać przez co konieczna była pomoc specjalistów. Teraz do zmierzenia kikuta używamy skanera wielkości smartfona, który przesyła dane opracowywane przez oprogramowanie. Modeluje ono protezę a potem jest ona drukowana przez drukarkę 3D– tłumaczył dyrektor.

To oszczędność czasu i większa wydajność, zwłaszcza w strefie konfliktu jak np w Syrii – dodał.

 

Źródło zdjęć TWITTER

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.