na zdjęciu widoczny jest kadr na dłonie starszego mężczyzny, podpiera sie na drewnianej lasce, na lewej dłoni ma obrączkę, koszulę w kratę i jasne spodnie

Warszawscy seniorzy bezpieczniejsi. Rusza teleopieka.

Program teleopieki dla seniorów w Warszawie rozpoczęty. W jego ramach osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia zostaną wyposażone w opaski z przyciskiem sos które będą także monitorować funkcje życiowe oraz tablety. Nie zabraknie również pomocy wolontariuszy.

Sprawdzamy różnego typu rozwiązania. Bardzo ważna jest dla nas opinia starszych osób uczestników projektu – powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz Walc. W przyszłości chcemy objąć taką opieką siedem tysięcy Warszawiaków nie tylko seniorów ale również osoby z niepełnosprawnościami. Dziękuję uczestnikom, którzy zgodzili się testować proponowane rozwiązania – dodała.

Do 14 maja 2019 roku 40 osób przetestuje dwa zestawy do teleopieki. Ci, którzy ze względu na stan zdrowia nie wychodzą już z domu będą mogli w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej. Urządzenia umożliwiają także dwustronną komunikację z trzema wybranymi przez seniora numerami z centrum teleopieki i Miejskim Centrum Warszawa 19115.

Do urządzeń wprowadzono także funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Ci, którzy poruszają się samodzielnie otrzymają zestaw złożony z tabletu i opaski z przyciskiem SOS GPS detektorem upadku i funkcją monitorowania ciśnienia krwi i tętna. Dodatkowo opaska działa podobnie jak telefon i można dzięki niej odebrać połączenia oraz kontaktować się ze wspomnianymi wcześniej numerami. Przycisk SOS znajduje się również w tabletach wyposażonych we wzmocnioną obudowę. Nie brakuje w nich aplikacji do wideorozmów czy ćwiczenia pamięci co powinno wpłynąć na aktywizację seniorów.

Poprzez warszawski system powiadomień uczestnicy codziennie otrzymają porcję informacji z wybranych przez siebie obszarów życia miasta. Oprócz teleopieki miasto zapewnia seniorom pomoc wolontariuszy. Mogą oni pomóc w sprzątaniu, praniu zakupach czy załatwianiu spraw urzędowych. Wolontariusze należą do Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska Ekon. Nabór trwa cały czas.

Jeżeli macie możliwość i chcecie pomóc innym zgłaszajcie się do koordynatorki projektu pani Małgorzaty Nawrot na adres mailowy m.nawrot@um.warszawa.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Warszawscy seniorzy bezpieczniejsi. Rusza teleopieka.

  • Coś podobnego jest u operatora telekomunikacyjnego Novum S.A. Jest tam oferta z teleopieką, wiem, bo sama ją wykupiłam dla swoich rodziców. Przycisk SOS na telefonie służy nagłym wypadkom, teleopiekun osoby czuwa przy aparacie 24 godziny na dobę. Moim zdaniem fantastyczna sprawa, całodobowa opieka dla starszych osób, polecam wejść na stronę i poczytać o tym więcej.

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.