na zdjęciu widoczny jest kadr na dłonie starszego mężczyzny, podpiera sie na drewnianej lasce, na lewej dłoni ma obrączkę, koszulę w kratę i jasne spodnie

Warszawscy seniorzy bezpieczniejsi. Rusza teleopieka.

Program teleopieki dla seniorów w Warszawie rozpoczęty. W jego ramach osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia zostaną wyposażone w opaski z przyciskiem sos które będą także monitorować funkcje życiowe oraz tablety. Nie zabraknie również pomocy wolontariuszy.

Sprawdzamy różnego typu rozwiązania. Bardzo ważna jest dla nas opinia starszych osób uczestników projektu – powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz Walc. W przyszłości chcemy objąć taką opieką siedem tysięcy Warszawiaków nie tylko seniorów ale również osoby z niepełnosprawnościami. Dziękuję uczestnikom, którzy zgodzili się testować proponowane rozwiązania – dodała.

Do 14 maja 2019 roku 40 osób przetestuje dwa zestawy do teleopieki. Ci, którzy ze względu na stan zdrowia nie wychodzą już z domu będą mogli w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS znajdującego się na wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej. Urządzenia umożliwiają także dwustronną komunikację z trzema wybranymi przez seniora numerami z centrum teleopieki i Miejskim Centrum Warszawa 19115.

Do urządzeń wprowadzono także funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Ci, którzy poruszają się samodzielnie otrzymają zestaw złożony z tabletu i opaski z przyciskiem SOS GPS detektorem upadku i funkcją monitorowania ciśnienia krwi i tętna. Dodatkowo opaska działa podobnie jak telefon i można dzięki niej odebrać połączenia oraz kontaktować się ze wspomnianymi wcześniej numerami. Przycisk SOS znajduje się również w tabletach wyposażonych we wzmocnioną obudowę. Nie brakuje w nich aplikacji do wideorozmów czy ćwiczenia pamięci co powinno wpłynąć na aktywizację seniorów.

Poprzez warszawski system powiadomień uczestnicy codziennie otrzymają porcję informacji z wybranych przez siebie obszarów życia miasta. Oprócz teleopieki miasto zapewnia seniorom pomoc wolontariuszy. Mogą oni pomóc w sprzątaniu, praniu zakupach czy załatwianiu spraw urzędowych. Wolontariusze należą do Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska Ekon. Nabór trwa cały czas.

Jeżeli macie możliwość i chcecie pomóc innym zgłaszajcie się do koordynatorki projektu pani Małgorzaty Nawrot na adres mailowy m.nawrot@um.warszawa.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.