Warszawa chce ułatwień dla pieszych.

Warszawa chce ułatwić pieszym poruszanie się i wprowadzić jednolite standardy przy projektowaniu i budowie miejskiej infrastruktury. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób z niepełnosprawnością a zwłaszcza tych które walczą na co dzień z barierami architektonicznymi. Nareszcie urzędnicy miejscy zaczynają myśleć na temat tak zwanych standardów dostępności.

Najogólniej rzecz biorąc chodzi tutaj o precyzyjne przepisy prawne, które ściśle określają na przykład wysokość krawężnika. Nie pozostawia to pola do tak zwanej kreatywnej interpretacji, która pozwala wielu inwestorom nie dostosowywać budowanych obiektów i oszczędzać pieniądze właśnie kosztem dostępności.

W Polsce są już miasta w których standardy obowiązują i przynoszą doskonałe rezultaty. Przykładem dla wszystkich może być tutaj Gdynia uznawana za najlepiej przystosowane miasto w Polsce. Standardy są niezwykle interesującym problemem architektonicznym. Żeby bowiem zaprojektować coś naprawdę funkcjonalnego a jednocześnie efektownego i dostępnego dla wszystkich trzeba wykazać się dużą wyobraźnią i dobrą wolą.

Problem ten poruszę na blogu już w przyszłym tygodniu w niezwykle interesującym wywiadzie ze słynną warszawską architektką panią profesor Ewą Kuryłowicz. Serdecznie was zapraszam do lektury tej niezwykle interesującej rozmowy. Jeśli chodzi o rozwiązania planowane w Warszawie to rozpoczęły się już konsultacje społeczne w tym temacie. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie urzędu miasta ruch pieszy ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania stolicy. Powinien być traktowany priorytetowo szczególnie w centrum a mieszkańcy nie powinni napotykać barier uniemożliwiających im korzystanie z ulic placów czy utrudniających im dostęp do komunikacji miejskiej.)

Już od dwóch lat w stolicy dzięki utworzeniu specjalnego funduszu likwidowane są najbardziej uciążliwe a jednocześnie łatwe do usunięcia bariery architektoniczne. Po uzgodnieniu i wejściu w życie nowych przepisów proces ten ma jeszcze przyspieszyć. Z projektem dotyczącym standardów możecie się zapoznać wchodząc na stroną www.konsultacje.um.warszawa.pl Macie także możliwość przesyłania opinii na adres mailowy ruchpieszy@um.warszawa.pl Wasza opinia powinna zawierać oprócz rzecz jasna proponowanych rozwiązań imię nazwisko oraz .nazwę wnioskodawcy. Konsultacje trwają do 30 października.

Po tym terminie urzędnicy zbiorą wszystkie opinie i na ich podstawie opracują raport który będzie dostępny na stronie konsultacji. Ostateczna wersja dokumentu stanie się zarządzeniem pani prezydent naszego kochanego miasta. Serdecznie zachęcam wszystkich czytelników do pisania i wysyłania opinii. Skoro mamy szansę przyczynić się do likwidacji barier i poprawy jakości życia ludzi w tym mieście to czemu z niej nie skorzystać. Kto wie może naprawdę ktoś w ratuszu przejmie się uwagami obywateli zwłaszcza, że większość z nich wpłynie jeszcze przed wyborami.

Wprawdzie nie są to wybory samorządowe ale i tak mają wpływ na szybkość urzędniczych decyzji i ochotę wysłuchiwania przez nich głosu obywateli. Podejmijmy więc walkę o Warszawę dla wszystkich z nadzieją, że będzie ona skuteczna.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.