Warszawa bez barier architektonicznych? To coraz bardziej możliwe.

W tym roku zniknie ich ze stolicy ponad 300. Co ważne miasto zwraca uwagę na fakt, że przeszkody architektoniczne utrudniają poruszanie się nie tylko osobom na wózkach czy niewidomym, ale również ludziom starszym czy rodzicom przewożącym w wózkach małe dzieci. Wielokrotnie zdarza się, że problem z pokonaniem stromych schodów lub olbrzymiego krawężnika ma nawet podróżny z dużą i ciężką walizką. Do najbardziej uciążliwych barier architektonicznych należą za wysokie krawężniki na przejściach dla pieszych, brak płyt ostrzegawczych dla osób z wadami wzroku, schody bez podjazdów i wind, nierówne i wąskie chodniki, albo źle ustawione znaki drogowe ławki czy kosze na śmieci.

Na likwidację tych wszystkich niedogodności miasto przeznaczy w 2016 milion dwieście tysięcy złotych. To o dwieście tysięcy złotych więcej niż w zeszłym roku, a zwiększenie tej kwoty wynika z ogromnej ilości barier do likwidacji, którą nadesłały poszczególne dzielnice Warszawy.

Wskazały aż 187 barier do usunięcia. Cała lista barier które będą zlikwidowane obejmuje 315 pozycji 214 na ulicach zarządzanych przez zarząd dróg miejskich i 101 na ulicach dzielnicowych. Wśród tych ostatnich najbardziej aktywne w usuwaniu barier będą w tym roku Śródmieście, Ochota, Ursynów, Mokotów, Rembertów, Wawer i Białołęka.

Bardzo cieszy mnie fakt, że miasto podejmuje konsekwentne działania zmierzające ku temu, żeby wszystkim nam chodziło się po mieście wygodniej i bezpieczniej. Likwidacja barier w skali całego miejskiego budżetu nie pociąga za sobą wielkich kosztów bo np. przebudowa chodnika kosztuje tysiąc pięćset złotych, a może ułatwić poruszanie się po mieście tysiącom ludzi. Jeśli bariery usuwane będą w takim tempie do za jakieś dziesięć lat nie będzie ich w Warszawie wcale. Żeby jednak ten wyśniony scenariusz mógł się zrealizować trzeba także dopilnować sprawy nie tworzenia nowych przeszkód. Stąd właśnie mój wielki apel do wszystkich nadzorujących budowy. Nie odbierajcie niedostosowanych inwestycji. Po co bowiem wydawać później pieniądze na likwidację barier skoro można od razu budować zgodnie z obowiązującymi przepisami, a wówczas przejście, chodnik czy budynek będą dostępne dla wszystkich.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.