na zdjęciu widoczny jest chłopczyk, który ogląda telewizję. Zdjęcie zrobione jest od tyłu, zatem nie widać jego twarzy.

Walka o dostępną telewizję! Podpiszcie petycje.

Jeżeli chcecie przyczynić się do tego żeby osoby niewidome i głuche mogły normalnie oglądać telewizję podpiszcie petycję pod tym linkiem.

Moi znajomi i przyjaciele z uszkodzeniem wzroku lub i słuchu bardzo często mówią z żalem że nie są w stanie odbierać programów Tv. W ogóle nie mają Tv bo nie odnoszą z tego żadnej korzyści i czują się ludźmi gorszej drugiej kategorii bo nie są na bieżąco z tym czym żyje ich środowisko – powiedział Grzegorz Kozłowski, prezes Polskiej Fundacji Słabosłyszących.

Przedstawiciele środowiska ludzi z niepełnosprawnościami sensorycznymi wystosowali petycję dotyczącą wprowadzenia udogodnień. Do podstawowych należą: tłumacz języka migowego, napisy, audiodeskrypcja we wszystkich programach telewizyjnych.

Od wielu lat my osoby głuche słabosłyszące i niewidome prosimy o dostępną telewizję. Chcemy korzystać z praw człowieka dostępu do informacji i wiedzy. Nasze potrzeby nie są brane pod uwagę – piszą autorzy petycji.

Obowiązujące prawo oraz praktyka mediów publicznych i prywatnych doprowadzają do wykluczenia osób z niepełnosprawnością. Obecna ustawa o radiofonii i telewizji wymaga od nadawców dostosowania zaledwie dziesięciu procent wszystkich programów. Średnia telewizji polskiej dotycząca programów dostosowanych w jakikolwiek sposób wynosi 18 procent. Są to jednak głównie seriale i powtórki programów nadawane w późnych godzinach nocnych. Dla porównania średnia europejska to 66 procent programów z napisami i trzynaście procent z audiodeskrypcją. Pod względem ilości programów tłumaczonych na język migowy Polskę wyprzedzają nawet Łotwa i Botswana. Sytuacji nie poprawią zapisy procedowanej właśnie w parlamencie ustawy która nakłada obowiązek wprowadzenia udogodnień do 2022 roku. Ten czas jest po pierwsze bardzo odległy a po drugie udogodnienia ujęte są ogólnikowo więc każdy z nadawców może je zinterpretować w dogodny dla siebie sposób. Jedynym sukcesem jaki ostatnio zanotowali niewidomi i niesłyszący jeśli chodzi o poprawę dostępności telewizji było wywalczenie napisów w Tańcu z Gwiazdami, kiedy jego gwiazdą była Iwona Cichosz niesłysząca modelka i aktorka. Wywiad z panią Iwoną przeczytacie tutaj.

Dzisiejsza petycja zawiera postulaty, które zrealizowane pozwoliłyby osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu korzystać z mediów zgodnie z zapisami konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnością. Postulaty to np: wprowadzenie prawa, które zapewni dostępność telewizji na poziomie 50 procent w najbliższych pięciu latach i stu procent w ciągu dekady. Definicje i rozdzielenie napisów dla niesłyszących, audiodeskrypcji i tłumaczeń na język migowy w prawie. Dostępność programów o najwyższej oglądalności napisy na żywo w wiadomościach programach publicystycznych i kulturalnych. Programy z napisami dla niesłyszących audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy w godzinach wysokiej oglądalności. Publikowanie w internecie programów, którym w telewizji zapewniono dostępność.

Podpiszcie proszę petycję i pomóżcie nam wygrać tę walkę bo chyba doprawdy stać nas na nieco więcej niż Botswanę.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.