Zdjęcie przedstawia 3 telefony, na ekranie każdego z nich są widoki aplikacji How Are You. Na tym umieszczonym w środku widzimy pokrętło - kółko z napisem 74, a na zewnątrz pomarańczowy pierścień.

Walcz z depresją dzięki How Are You App.

Jak skutecznie walczyć z depresją korzystając z technologii?
Dzięki aplikacji How Are You App użytkownik ma szansę trzy razy dziennie badać co wpływa na jego nastrój – opowiada Konrad Bocian – dyrektor do spraw badań w firmie Quantum Lab i psycholog z SWPS w Sopocie.

Na czym dokładnie polega działanie aplikacji How Are You App i w czym może nam pomóc?

Aplikacja jest najprościej rzecz ujmując narzędziem do badania nastroju. Użytkownicy trzy razy dziennie wykonują prosty, krótki test, dzięki któremu są w stanie określić jak się czują i co wpłynęło na ich nastrój. Tworząc aplikację chcieliśmy dać ludziom szansę na monitorowanie tego co się z nimi dzieje. Z wykształcenia jestem psychologiem i uważam, że ogromne znaczenie w zapobieganiu różnym chorobom ma nasza samoświadomość. Z drugiej strony aplikacja może nam pomóc w postawieniu wstępnej autodiagnozy. Jeżeli na przykład przeanalizujemy wyniki testów z dwóch tygodni i okaże się, że nasz zły nastrój stale się utrzymuje lub co gorsza pogłębia, będzie to czytelny sygnał, że coś jest nie w porządku i warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Jakie pytania zadaje nam aplikacja?

W pierwszej kolejności chciałbym wyjaśnić że aplikacja została stworzona na podstawie popularnego na całym świecie testu do mierzenia nastroju, którego skrótowa nazwa brzmi Panas. Korzystając z aplikacji nie usłyszymy więc bezpośredniego pytania o to jak się czujemy w danym momencie. Test został pomyślany w taki sposób, aby był zrozumiały dla ludzi wywodzących się z różnych kultur. Przykładowe pytania jakie mogą się pojawić to na przykład na ile jesteś teraz uważny? Jak bardzo czujesz się teraz aktywny? Badają one główne elementy, które składają się na nasz nastrój i na tej podstawie przekazują nam informacje o naszym samopoczuciu i jego możliwych przyczynach.

Czym zatem jest nastrój?

Odpowiadając na to pytanie warto przede wszystkim zauważyć czym nie jest. Nastrój bowiem wbrew powszechnej opinii to nie to samo co emocje. Emocje są krótkotrwałe. Trwają od pół sekundy do czterech. Przeżywamy je bardzo szybko.

Nastrój natomiast to stan, który bardzo często trudno jest nam określić. Potrafi on trwać godzinami, dniami, tygodniami, a w skrajnych przypadkach latami. Nastrój jest więc ze swojej natury czymś trudno definiowalnym, natomiast nauka już dawno znalazła sposób na to w jaki sposób go mierzyć.

W naszej aplikacji pięć pytań odnosi się do pozytywnych i pięć do negatywnych aspektów nastroju. Użytkownik określa natężenie nastroju na skali od 0 do 360 i na tej podstawie algorytm oblicza wynik i określa czy stan w jakim się znajdujemy jest pozytywny czy negatywny.

Czy aplikacja może zastąpić wizytę u specjalisty?

Zdecydowanie nie. Żadne urządzenie nigdy nie zastąpi wizyty u lekarza i podkreślamy to od samego początku. Nie chcemy zastępować terapeutów. Testy natomiast są często bardzo ważnym elementem terapii, bo niejednokrotnie prowadzący terapię specjalista prosi pacjenta o stworzenie dzienniczka nastroju. Polega to dokładnie na tym co możemy zrobić za pomocą aplikacji How Are You App. Pacjent zapisuje co jego zdaniem wpłynęło na jego nastrój o konkretnej porze dnia. Jak się czuł i jak silny był odczuwany przez niego stan. Po upływie tygodnia przychodzi do lekarza z zapisanym zeszytem i razem to wszystko analizują. Aplikacja pozwala nam zrobić to samo tyle, że w wersji elektronicznej i dodatkowo podpowiada co mogło powodować u nas taki a nie inny nastrój. Jest więc skuteczniejszym i efektywniejszym wsparciem terapii. Bardzo fajne jest w niej również to, że przypomina nam o tym, że powinniśmy wykonać test.

Czy pana zdaniem w Polsce zgłaszanie się po pomoc do psychologa jest jeszcze tematem tabu?

Niestety jeszcze ciągle tak. Wiele osób gdy usłyszy, że ktoś ze znajomych chodzi do psychologa przypina mu łatkę wariata lub osoby z poważnymi zaburzeniami. Tymczasem jak pokazują wszystkie dostępne badania naukowe problem depresji dotyczy około 350 milionów ludzi na świecie i tylko 20% z nich jest otoczonych właściwą opieką. Wielu ludzi, kiedy czuje, że dzieje się coś złego zaczyna na własną rękę gwałtownie przeszukiwać internet i próbuje ratować się wymyślonymi przez siebie domowymi sposobami. Jeśli już ktoś decyduje się na szukanie pomocy w sieci to dużo lepiej będzie kiedy trafi na naszą aplikację opartą na powszechnie uznanym teście psychologicznym.

W cechach charakterystycznych aplikacji można przeczytać, że wśród dostępnych opcji jest powiadamianie przyjaciela i dzienniczek wdzięczności. Co to takiego i czemu służy?

To dwie dodatkowe opcje, które pozwalają wtajemniczyć w naszą sytuację przyjaciół do których mamy zaufanie. Jako psycholog jestem zafascynowany jednym z nurtów tej nauki nazywanym psychologią pozytywną. Jej zwolennicy twierdzą, że wszelkie problemy wynikają z tak zwanych zaburzeń poznawczych czyli z faktu, że nie prawidłowo interpretujemy otaczającą nas rzeczywistość. Psychologia ma to do siebie, że bardzo wiele ze swoich założeń i torii przetestowała empirycznie. Udowodniła między innymi, że dzienniczek wdzięczności w którym możemy przypomnieć i uświadomić sobie za co byliśmy lub jesteśmy w życiu komuś wdzięczni wpływa bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie. Kiedy chcemy zapisać taką sytuację w dzienniczku zmusza to nas do myślenia pozytywnego i przywołania z pamięci czegoś co w naszym życiu było fajne. Zawsze sugerujemy użytkownikom, żeby jeśli mają gorszy dzień zerknęli do dzienniczka wdzięczności i zobaczyli co tak naprawdę pozwala im cieszyć się życiem. Ogromne znaczenie w walce z chorobą ma także wsparcie społeczne czyli pomoc od osób nam bliskich. Może to być ktoś, kto ma podobne problemy jak my. Łatwiej mu jest nas zrozumieć. Na tej zasadzie powstają przecież rozmaite grupy wsparcia. Opcję przyjaciel w aplikacji umieściliśmy wychodząc z założenia, iż każdy potrzebuje mieć świadomość, że ktoś się o niego troszczy. Użytkownik jeśli chce może przesyłać przyjacielowi wyniki testów i wymieniać się z nim uwagami. Użytkownik dowiaduje się, że przyjaciel przeczytał jego test ponieważ wysyłamy mu za każdym razem powiadomienie mailowe. Dzięki temu, że przyjaciel widzi co się z nami dzieje zawsze ma szansę zareagować przegadać z nami problem, wesprzeć w trudnej sytuacji. Nie pozostajemy z problemem sami, a to bardzo poprawia sytuację każdego człowieka.

Od jak dawna aplikacja jest dostępna i ile kosztuje?

Po raz pierwszy wypuściliśmy ją na rynek w 2013 roku i od tego czasu skorzystało z niej dwa tysiące osób. Jest dostępna w trzech wersjach językowych, polskiej, hiszpańskiej i angielskiej. Kosztuje prawie 13$ czyli w przeliczeniu na złotówki około 60 złotych. Można z niej korzystać na Androidzie i w systemie Apple.

Czy jest dostępna także dla osób niewidomych i z innymi niepełnosprawnościami?

Obawiam się że na dzień dzisiejszy niestety nie, przede wszystkim dlatego, że odpowiedzi na pytania udziela się korzystając z pokrętła. Pokrętło wyświetla się na ekranie jako rzecz dotykowa i osoba niewidoma nie jest w stanie zaobserwować na przykład tego, jak bardzo pod wpływem dotknięcia przesunął się wskaźnik badający stopień natężenia emocji. Żeby dostosować aplikację musielibyśmy określać stopień natężenia dźwiękiem.

Mówiliśmy w trakcie rozmowy wiele na temat nastroju co może na niego wpływać?

Bardzo wiele różnych czynników na przykład pogoda. W dni słoneczne czujemy się znacznie lepiej. Wpływają na niego także różne błahe rzeczy z dnia codziennego – niewielka stłuczka, rozmowa z przełożonym w pracy czy drobna rodzinna sprzeczka. Nastrój jest także wynikiem naszej całodziennej aktywności, często pod koniec dnia obniża się właśnie dlatego, że czujemy się zmęczeni, a głównym jego elementem jest energia. Rano mamy jej dużo, jesteśmy pobudzeni i gotowi do działania. Wieczorem zazwyczaj jest z tym znacznie gorzej. O dobrym nastroju możemy mówić wtedy, kiedy każdego dnia czujemy się w miarę dobrze lub neutralnie. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy przez wiele dni nie potrafimy poradzić sobie ze złym samopoczuciem. Trzeba więc zrobić wszystko, żeby trzymać nastrój pod kontrolą i pozytywnie wpływać na te czynniki, które go budują. Głęboko wierzę, że nasza aplikacja pomoże zarówno tym, którzy nie chcą dopuścić do wystąpienia depresji jak i tym, którzy właśnie teraz pod okiem specjalisty się z nią zmagają. Pamiętajcie nigdy nie zostaniecie z tym problemem sami, bo zawsze znajdzie się ktoś kto zapyta Was How are you?

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.