zdjęcie przedstawia robotników na budowie

W Poznaniu powstaje Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji powstaje w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi UM w Poznaniu. W centrum prowadzona będzie rehabilitacja pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym m.in. przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach WRPO 2014-2020 i zostanie zrealizowana w ramach projektu „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”.

Obiekt gotowy od września

Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi UM w Poznaniu dr n. med. Przemysław Daroszewski powiedział, że dzięki prowadzonej inwestycji na terenie szpitala przygotowany zostanie osobny obiekt, w którym w nowoczesnych i przyjaznych dla dzieci pomieszczeniach prowadzona będzie diagnostyka i rehabilitacja przy użyciu najnowocześniejszych zrobotyzowanych technologii. Obiekt ma być gotowy na przełomie sierpnia i września.

Jak podkreślił, szpital, niezależnie od prowadzonych prac budowlanych, już prowadzi w ramach projektu rehabilitację osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. W ciągu trzech lat realizacji projektu, rehabilitacji zostanie poddanych około 900 dzieci z województwa wielkopolskiego. Zaznaczył, że są to wszystkie dzieci i młodzi dorośli z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku 5-21 lat, których stan pozwala na tego typu rehabilitację.

– W tym czasie będziemy rehabilitować dzieci w dwutygodniowych cyklach. Każde dziecko będzie mogło skorzystać z dwóch cyklów w ciągu roku i maksymalnie z sześciu cyklów w trakcie trwania realizacji całego projektu – podał dyrektor placówki.

Terapia chodu

Po konsultacjach specjalisty i badaniach diagnostycznych prowadzona jest rehabilitacja, na którą składają się ćwiczenia ogólnousprawniające oraz sesje terapii chodu z zastosowaniem zrobotyzowanych technologii, takich jak np. egzoszkielet, wirtualna rzeczywistość i bieżnie podwieszane.

– Rehabilitacja skupia się przede wszystkim na poprawie możliwości lokomocyjnej pacjenta. Diagnozujemy jego zaburzenia chodu i staramy się ten chód poprawiać za pomocą nowoczesnych technologii. Np. najpierw prosimy pacjenta, by szedł po bieżni wyposażonej w sensory analizujące sposób stawiania stopy. Potem na specjalnych urządzeniach staramy się spowodować zbliżenie do prawidłowego chodu – wyjaśnił.

Wartość projektu sięga 19,3 mln zł. Poziom dofinansowania to prawie 18,3 mln zł.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.