zdjęcie przedsawia ciasny kadr twarzy nurka, ma na sobie gogle i najprawdopodobniej butlę z gazem, ponieważ wokół niego jest spieniona woda. Patrzy prosto na nas

W Pile powstaje platforma do nurkowania dla osób z niepełnosprawnością

Pływająca platforma umożliwiająca nurkowanie osobom z niepełnosprawnością powstaje w Pile (woj. wielkopolskie) na jednym z jezior. Według pomysłodawców i twórców platformy, to rozwiązanie unikatowe w skali światowej.

Przedsięwzięcie realizuje działające w Pile stowarzyszenie Krok po kroku HSA, zajmujące się rehabilitacją przez nurkowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Platforma będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Korzystanie bez problemu

Jak powiedział prezes stowarzyszenia Krzysztof Trawiński, pomysł budowy obiektu to efekt wieloletnich doświadczeń w pracy z osobami z niepełnosprawnością.

– Z reguły bazy nurkowe są tworzone z myślą o osobach sprawnych, dla których pokonanie kilku stopni, przejście odcinka plaży to nie jest żaden problem. Sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia np. z kimś na wózku inwalidzkim. By mógł on dotrzeć do bazy i bezpiecznie zanurkować, trzeba wsparcia wielu osób – wyjaśnił.

Krzysztof Trawiński dodał, że platforma została tak zaprojektowana, że dostanie się na nią nie będzie sprawiało żadnej trudności.

– Na platformie stworzone będą idealne warunki do prowadzenia zajęć i do nurkowania. Zaimplementowane będą różnego rodzaju rozwiązania, które pozwolą jak najłatwiej, jak najszybciej dostać się do wody. Będzie tam winda, którą będzie można spuścić osoby do wody oraz podjąć ją po nurkowaniu. Będzie też regulowana platforma, na której będzie można zamontować kratownicę, pozwalającą przeprowadzać ćwiczenia z początkującym nurkiem – powiedział.

Pomyślano o opiekunach

Obiekt ma umożliwiać nurkowanie przez cały rok i przez całą dobę. Krzysztof Trawiński dodał, że platforma będzie też miała m.in. strefę wytchnienia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.

– Jeśli finanse pozwolą, będziemy chcieli umożliwić im obserwowanie przez monitor, co się dzieje pod wodą i jak tam radzi sobie nurek – powiedział.

Jak wyjaśnił, budowa cały czas trwa, w przyszłym tygodniu platforma będzie już odpowiednio osadzona i gotowa do zabudowy.

– Chciałbym bardzo, żeby była gotowa na te wakacje. Na pewno wiemy, że skończymy ją w tym roku – powiedział prezes stowarzyszenia.

Unikatowe rozwiązanie

Środki na powstanie platformy dla niepełnosprawnych nurków pochodzą m.in. z ubiegłorocznej kampanii „Kilometry dobra”, dzięki której udało się zgromadzić blisko 130 tys. zł. Przedsięwzięcie wspiera też kilkanaście firm.

– Wiemy, że tworzymy unikatowy obiekt. Cokolwiek się wydarzy w świecie nurkowym, jest o tym głośno w środowisku. Nie spotkaliśmy nigdzie rozwiązania podobnego do naszego – powiedział Trawiński.

Jak podkreślają przedstawiciele pilskiego stowarzyszenia, dzięki rehabilitacji przez nurkowanie osoby z niepełnosprawnością mogą odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała, uwierzyć we własne siły i znaleźć nową drogę walki z ograniczeniami, które ich spotkały. Woda nie tylko podtrzymuje i unosi, ale przy odpowiedniej temperaturze zmniejsza napięcie mięśniowe, co sprzyja sprawniejszemu niż na lądzie wykonywaniu ruchów.

 

Autor: PAP

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.