Portret Pani Donaty Kończyk, na tle pejzażu miejskiego. Ma na sobie granatowy płaszcz oraz fioletową apaszkę.

W czym pomoże pełnomocnik do spraw dostępności?

Moim zadaniem będzie dopilnować aby infrastruktura miejska, strony internetowe, i wszystkie wydarzenia organizowane przez miasto były dostępne dla każdego bez względu na wiek, czy stan zdrowia – opowiada Donata Kończyk – pełnomocniczka prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy do spraw dostępności.

Czy o Warszawie można powiedzieć, że jest miastem dostępnym dla wszystkich?
To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością dzisiejsza Warszawa jest miastem znacznie bardziej dostępnym niż np dwadzieścia lat temu, ale wciąż jest wiele rzeczy do zrobienia. Do moich zadań będzie należało pilnowanie, aby wszystkie inwestycje ze środków miejskich były realizowane zgodnie ze standardami dostępności. Standardy to skonsultowane z zainteresowanymi środowiskami konkretne rozwiązania architektoniczne, które spowodują, że budynki, przystanki, tramwaje czy autobusy będą dostępne dla każdego. Nie dotyczą one jednak tylko i wyłącznie infrastruktury miejskiej. Standardy określają także sposób projektowania stron internetowych, sprawę dostępności dokumentów oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych czy sportowych organizowanych przez miasto. We wszystkich tych obszarach jest wiele do zrobienia.

Jakie rozwiązania w infrastrukturze miejskiej są szczególnie potrzebne?
Bardzo istotną sprawą jest wprowadzenie regulacji prawnych, które pozwolą na wymaganie jednolitości rozwiązań na obszarze całego miasta. Trochę przepisów prawnych istnieje już dzisiaj.  Nie są one jednak w pełni respektowane oraz – jak się okazuje w praktyce – nie są wystarczające. Powstające standardy dostępności oparte na dokumencie konsultowanym społecznie i przez środowiska eksperckie w połowie 2016r. będą dokumentem obowiązującym jako zarządzenie prezydenta miasta. Dzięki temu będą musiały być respektowane przy wszystkich zamówieniach inwestycyjnych i remontowych  realizowanych ze środków miejskich.

W infrastrukturze miejskiej ważnym jest np. jednoznaczne uregulowanie wyglądu przystanków i prowadzących do nich ścieżek. Dzięki projektowaniu uniwersalnemu można zadbać o dostępność i wygodę użytkowania przez każdego mieszkańca.

Jeżeli np. wprowadzimy zasadę, że ławki w mieście powinny mieć podłokietniki i oparcia, to każda osoba starsza lub mająca ograniczenia w poruszaniu się będzie miała szansę znaleźć wygodne miejsce na odpoczynek. Projektowanie uniwersalne nie bierze pod uwagę wyłącznie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tworząc rozwiązania uwzględnia się także potrzeby seniorów, czy rodziców z małymi dziećmi. Żeby skutecznie wprowadzać rozwiązania nie wystarczy jednak opublikować dokumentu, nawet normatywnego. Ważne jest, aby informować, uczyć, a potem kontrolować czy prawo jest przestrzegane, dlatego w każdej dzielnicy zostali powołani koordynatorzy do spraw dostępności, których zadaniem będzie wprowadzanie ustanowionych standardów.

Jak wygląda dostępność stron internetowych?
W tym obszarze jest jeszcze bardzo dużo pracy. W ostatnich dniach sprawdziłam dostępność kilku stron miejskich i muszę przyznać, że mimo obowiązujących rozwiązań prawnych, trudno powiedzieć, że wszystko jest dostępne. Dzisiaj mieszkaniec, który potrzebuje np. skorzystać z technologii alternatywnych lub używa wyłącznie klawiatury nie jest w stanie zarezerwować wizyty w celu załatwienia sprawy. Niezbędne jest zadbanie o to, aby każda strona była projektowana zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0, przynajmniej na poziomie AA. Z drugiej strony pozytywne jest to, że w większości jednostek urzędu, gdzie obsługiwani są mieszkańcy, każda osoba niesłysząca ma możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online. Trwają prace nad uruchomieniem jednego dużego portalu miejskiego, który w swoich założeniach ma odpowiadać na potrzeby wszystkich mieszkańców i być w pełni dostępny.

W jaki sposób można poprawić dostępność różnych wydarzeń miejskich?
Niewątpliwie trzeba pamiętać o tym, aby miejsce, w którym odbywa się koncert czy wystawa było dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Jeżeli organizujemy np debatę społeczną, powinniśmy zadbać, aby odbywała się w pomieszczeniu wyposażonym w pętle indukcyjne dla osób niesłyszących. W przypadku  niewidomych i niedowidzących bardzo ważne są informacje o tym jak do tego miejsca dotrzeć. Odpowiednie standardy w tym temacie będą opracowywane i wdrażane w kolejnych etapach. Są już zebrane różnego rodzaju rekomendacje opracowane  m.in. przez KDS ds. Niepełnosprawności.

Na ile istotną sprawą wpływającą na dostępność jest zmiana świadomości społecznej?
To sprawa niezwykle ważna. Myślę, że w ostatnich latach świadomość i wrażliwość społeczeństwa na potrzeby osób z niepełnosprawnością znacznie się podniosła. Trzeba jednak pamiętać, że oswojenie się ze specyficznymi potrzebami osób, które mają jakieś ograniczenia zawsze wymaga czasu. Trzeba przełamać własne lęki i stereotypy oraz uzyskać realne informacje i narzędzia do tego, aby móc coś zmieniać. To właśnie należy do najważniejszych zadań pełnomocnika do spraw dostępności.

Miasto uruchamia właśnie program zatrudniania osób z niepełnosprawnością w urzędach. W ciągu trzech lat planowane jest zwiększenie liczby pracowników z niepełnosprawnością – dwukrotnie.

Niepełnosprawność nie będzie tu jednak kryterium wystarczającym do zatrudnienia. Chcemy, aby do urzędu trafiły osoby kompetentne o odpowiednich kwalifikacjach do pracy, którą będą wykonywać. We współpracy z organizacją pozarządową wyłonioną w konkursie będziemy przygotowywać osoby z niepełnosprawnością do pracy w urzędzie tak, aby jako kandydaci byli konkurencyjni i nie mieli żadnych problemów z odnalezieniem się na rynku pracy czy wygrywaniem konkursów. Chcemy też zdecydowanie poprawić dostępność obiektów urzędu tak, aby każdy interesant mógł do nas dotrzeć i być obsłużony bez żadnych problemów. Wszystkie te działania rozpoczynają się i mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli zauważyć ich pierwsze efekty.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.