Zdjęcie przestawia fizjoterapeutę oraz pacjenta. Pacjent opiera się rękami na gumowej kuli do ćwiczeń, stopy ma oparte na macie do ćwiczeń. Fizjoterapeuta klęczy za nim i ma ręce położone na jego biodrach.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty uchwalona – zgodnie z nowymi przepisami będzie on samodzielnym zawodem medycznym.

Ci, którzy wiele godzin dziennie poświęcają na trenowanie pacjentów mają wreszcie co świętować. Uchwalona ustawa precyzyjnie reguluje takie sprawy jak działanie samorządu zawodowego i odpowiedzialności zawodowej oraz kształcenia. Za jej przyjęciem głosowało 272 posłów, 119 było przeciw, a 32 wstrzymało się od głosu. Inicjatorzy nowego prawa wyjaśniali, że jego głównym celem ma być zapewnienie pacjentom bezpiecznej fizjoterapii i uniemożliwienie wykonywania tego zawodu przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Dotychczas zawód fizjoterapeuty nie był zawodem regulowanym więc wykonywać go mógł absolutnie każdy kto założył działalność gospodarczą. Konieczność wykazania się jakimikolwiek kwalifikacjami dotyczyła tylko tych, którzy podpisywali umowę z narodowym funduszem zdrowia.

Dzięki ustawie powstanie dostępny dla wszystkich rejestr fizjoterapeutów, w którym każdy pacjent będzie mógł sprawdzić wykształcenie i uprawnienia zawodowe człowieka, któremu powierza własne zdrowie. Znacznie ważniejsze moim zdaniem są jednak zapisy ustawy mówiące o tym na czym polega zawód fizjoterapeuty i do czego jest on uprawniony. Ustawa bowiem wyraźnie stwierdza, że ma on prawo dokonywać tak zwanej diagnostyki funkcjonalnej pacjenta, planować, kwalifikować i prowadzić fizykoterapię oraz dobierać zgodne z potrzebami pacjenta wyroby medyczne. Przepisy te wyraźnie wzmacniają pozycję fizjoterapeuty i ograniczają rolę lekarza. W chwili gdy wejdą w życie fizjoterapeuta będzie mógł całkowicie samodzielnie zdecydować o rodzaju i zakresie ćwiczeń ilości potrzebnych zabiegów oraz o metodach jakimi się posłuży by poprawić stan pacjenta. Z jednej strony więc zwiększają się uprawnienia i zakres odpowiedzialności ludzi, naprawdę świetnie wykształconych i w ogromnej większości znakomicie przygotowanych do wykonywania zawodu, z drugiej natomiast wprowadzenie rejestru daje pacjentowi gwarancję, że nie trafi przez pomyłkę w ręce przypadkowego szamana.

Nowe przepisy powinny także wpłynąć na zmniejszenie kolejek i zaoszczędzić lekarzom całej masy papierkowej roboty, ponieważ część ich dotychczasowych obowiązków wezmą na siebie fizjoterapeuci.

Jednocześnie jeden z przepisów ustawy wyraźnie stwierdza, że fizjoterapeuta ma prawo do wglądu w dokumentację medyczną pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia. Wynika z tego jasno, że współpraca pomiędzy rehabilitującym, a leczącym jest jak najbardziej potrzebna i wskazana. Takie właśnie zasady i rozwiązania prawne obowiązują we wszystkich państwach wysokorozwiniętych. Lekarze i fizjoterapeuci nie są przeciwnikami, ale ludźmi zmierzającymi w tym samym kierunku. Chcą przywrócić pacjenta do jak najlepszego stanu zdrowia, współpracują i wymieniają informacje. Przegłosowana w sejmie ustawa daje zielone światło do wprowadzenia w Polsce właśnie takiego modelu relacji na linii lekarz, pacjent, fizjoterapeuta.

Mam wielką nadzieję, że codzienna praktyka udowodni, że osoby zajmujące się naszym zdrowiem dojrzały do podobnej współpracy, bo tylko wtedy wprowadzane rozwiązania mają szansę pozytywnie wpłynąć na dostępność usług medycznych i zdrowie nas wszystkich. Warto także wspomnieć o ważnej roli jaką będzie odgrywał samorząd fizjoterapeutów. Do jego zadań należeć będzie między innymi reprezentowanie fizjoterapeutów i sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu. Jak widać nie pozostaną więc oni poza kontrolą, czego bardzo obawiali się przeciwnicy ustawy. Gratuluję przedstawicielom środowiska fizjoterapeutycznego skuteczności, dzięki której wywalczyli nowoczesne i zdroworozsądkowe rozwiązania prawne.

____

fot. Marek Petraszek, Kore fizjoterapia

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

2 komentarzy: On Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty uchwalona – zgodnie z nowymi przepisami będzie on samodzielnym zawodem medycznym.

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.