zdjęcie przedstawia mieszkanie w nowoczesnym budownictwie. Kadr obejmuje trzy kondygnacje patrząc od góry, wraz z balkonami. Fasada bloku jest koloru beżowego z ciemnoczerwonym dodatkiem

Ustawa o dostępności mieszkań podpisana

Prezydent podpisał ustawę mieszkaniową, której priorytetem jest przyspieszenie budowy nowych dostępnych dla wszystkich budynków mieszkalnych.

Nowowznoszone budynki użyteczności publicznej i budynki wielorodzinne będą musiały być tworzone z uwzględnieniem potrzeb ludzi o szczególnej sytuacji zdrowotnej.

Nie chodzi tu tylko o wózkowiczów ale także o osoby starsze, rodziny z dziećmi, czy ludzi niewidomych. Potrzeby tych grup opisane są w artykule pierwszym konwencji o prawach osób niepełnosprawnych z 13 grudnia 2006 roku.

Trzeba pamiętać, że w starzejącym się społeczeństwie szybko wzrasta liczba osób o szczególnych potrzebach mieszkaniowych. Syndrom więźniów czwartego piętra doskonale obrazuje bariery z którymi muszą się mierzyć osoby o ogaraniczonej sprawności – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dostępne mieszkanie i przyjazna przestrzeń lokalna to warunek samodzielności i niezależności każdego z nas – dlatego zaproponowane przez rząd rozwiązania pomogą zapobiegać wykluczeniu wspomnianych osób – dodał wiceminister Artur Soboń.

W ustawie zawarto również wymóg zapewnienia minimalnego udziału lokali mieszkalnych, dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach – co oznacza że przynajmniej część mieszkań będzie musiała być dostępna. Dotyczy to takich rozwiązań jak dźwigi osobowe, szerokie korytarze, drzwi bez progów  w mieszkaniach i w części wspólnej budynku.

Spełnienie wymogów trzeba będzie wykazać w projekcie architektoniczno-budowlanym a organy nadzoru budowlanego będą weryfikowały projekt pod kątem dostępności przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych nie będą mogły wpływać negatywnie na dostępność budyków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej.

Ustawa to z pewnością krok w dobrym kierunku. Teraz poczekamy na jej praktyczne efekty.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.