Urodzone w kwietniu 2016 dziecko trojga rodziców rozwija się prawidłowo!

Światowej klasy medykom i naukowcom z paru innych dziedzin już kompletnie odbiło. Wyobraźcie sobie, że dzięki ich niecnym knowaniom na świat przyszło w tym roku pierwsze dziecko trojga rodziców. Jak to możliwe? Wykorzystano komórki jajowe dwóch kobiet. Pięciomiesięczny chłopczyk ma więc z jednej strony typowe DNA ojca i matki, a z drugiej nieco mitochondrialnego DNA dawczyni dodatkowej komórki jajowej.

Pierwsze dzieci trojga rodziców przychodziły na świat już w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wówczas jednak metoda wprowadzania obcych mitochondriów do komórki jajowej wraz z plemnikiem była niebezpieczna. Część dzieci miała wady genetyczne najprawdopodobniej z powodu zachowanych nieprawidłowych mitochondriów matki.

Mitochondria to małe pęcherzykowate struktury wewnątrz komórek ciała wytwarzające energię dzięki utlenianiu substancji pokarmowych. Niektóre kobiety są nosicielkami defektów genetycznych mitochondriów i mogą przenosić je na swoje dzieci. Znany jest przypadek rodziny z Jordanii, która starała się o dzieci przez dwadzieścia lat i kiedy zastosowano wspomnianą wcześniej metodę dzieci urodziły się z poważną chorobą genetyczną zwaną chorobą Leigha. Córka tych państwa żyła sześć lat, a kolejne dziecko osiem miesięcy. Doszło także do czterech poronień.

Obecnie jednak naukowcy opracowali szereg sposobów na rozwiązanie tego problemu. Amerykański zespół pod przewodnictwem Johna Zhanga przeprowadził zabieg w Meksyku, ponieważ tamtejsze prawo nie zabrania jej stosowania. Od matki pobrano DNA z jądra komórkowego natomiast z komórki jajowej dawczyni zdrowe mitochondria. Uzyskane zdrowe komórki jajowe udało się zapłodnić plemnikiem. Jeden z pięciu embrionów rozwijał się prawidłowo i został wszczepiony do macicy. W rezultacie tylko 0,1 Dna pochodzi od dawczyni mitochondriów. Takie cechy jak kolor oczu czy włosów dziedziczone są po matce i ojcu.

Urodzony pięć miesięcy temu chłopczyk jest okazem zdrowia. Zdaniem ekspertów to wydarzenie zwiastuje nową erę w medycynie.

Będzie można pomóc innym rodzinom z poważnymi chorobami genetycznymi. Specjaliści zauważają także że nowa i kontrowersyjna technologia wymaga dokładnego sprawdzenia. Podkreślają, że istnieją też wątpliwości natury etycznej, bo powstaje pytanie jak dziecko będzie się czuło wiedząc, że pochodzi od trojga ludzi. Mimo to nie wstrzymuje to ich prac nad udoskonalaniem metody, która może przynieść szczęście wielu kochającym się parą.

Celowo publikuję ten wpis w dniu, w którym kobiety protestują w Polsce przeciwko idiotycznej ustawie antyaborcyjnej. Chcę żeby wszyscy czytelnicy mieli świadomość nad czym pracuje się na świecie. Porównajmy poziom dyskusji kultury, wykształcenia i otwartość na nowe metody, dzięki którym powstaje nowe życie z tym średniowiecznym zaściankowym i ultraklerykalnym pokazem ignorancji i prymitywnej mentalności naszych przywódców duchowych i politycznych. Czy czujecie już jak daleko uciekł Polsce cywilizowany świat?

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.