logo toucan system, czyli narysowany liniowo tukan na czarnym tle

Toucan Eye pomoże wam odczytać wszystkie napisy

Toucan Eye to urządzenie, które pomoże osobom niedowidzącym i niewidomym w odczytaniu rozmaitych napisów znajdujących się w przestrzeni publicznej. To znacznie ułatwi im funkcjonowanie – opowiada Radosław Zdunek, prezes zarządu Toucan Systems.

Jak działa Toucan Eye?

To urządzenie które składa się  z słuchawki przypominającej słuchaweczkę bluetoth oraz minikomputera wielkości smartfona. Toucan Eye nie rzuca się więc w oczy. Nie stygmatyzuje użytkownika. Jest za to wyposażony w bardzo dobrej jakości kamerę, która rejestruje obraz mijanych przez nas obiektów. Komunikacja w urządzeniu przebiega bezprzewodowo więc możemy je trzymać w kieszeni a w słuchawce słyszeć odczytywane przez syntezator mowy komunikaty.

W jakich sytuacjach przyda nam się ten wynalazek?

Jest ich bardzo wiele. Stoimy np na przystanku autobusowym i słyszymy podjeżdżający autobus. W słuchawce natychmiast usłyszymy komunikat, że jest to autobus linii 178 w stronę centrum ponieważ jego numer zarejestruje wspomniana kamera. Toucan Eye przeczyta nam także etykiety i ceny produktów w sklepie, numer pokoju w urzędzie czy oznaczenie toalety.

Czy będzie to jednak system niezawodny. Przecież rozmaite napisy tworzone są za pomocą różnych czcionek i znajdują się raz w mniejszej raz w większej odległości od kamerki?

Zastosowaliśmy w urządzeniu specjalny model sztucznej inteligencji który poradzi sobie z takimi przeszkodami jak czcionka czy słabsze lub mocniejsze oświetlenie. Poradzi sobie nawet z obrazem w ruchu a do oprogramowania dodajemy coraz to nowe symbole do rozpoznania których przydatność konsultujemy z przedstawicielami polskiego związku niewidomych.

Jak zrodził się pomysł na tego typu urządzenie?

Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu multimedialnych ekspozycji muzealnych. Bardzo często częścią projektu jest również opracowanie audiodeskrypcji.. Wyszliśmy więc z założenia, że warto byłoby zrobić audiodeskrypcję otaczającego nas świata co pomogłoby osobom niewidomym. Po konsultacjach z przedstawicielami związku okazało się jednak, że dużo bardziej przydatne będzie urządzenie pomagające odczytywać wspomniane napisy i oznaczenia.

Czy tworząc Toucan Eye inspirował się pan rozwiązaniami z zagranicy?

To w pełni autorski polski projekt. Już na etapie tworzenia urządzenia dowiedzieliśmy się że podobny system istnieje w Izraelu i nazywa się Orcan My Eye. Będziemy dla niego z pewnością ostrą konkurencją.

W jaki głos wyposażone jest urządzenie?

Na razie jest to głos męski ale prace nad dodaniem kolejnych trwają. Podobnie rzecz się ma z wersjami językowymi. W tej chwili Toucan Eye mówi po polsku ale pracujemy także nad wersją angielską.

Jaki będzie koszt urządzenia i kiedy pojawi się na rynku?

O koszcie nie chcę na razie spekulować. Mogę tylko powiedzieć ogólnie, że cena Toucan Eye’a będzie zbliżona do kwoty za jaką możemy kupić aparaty słuchowe. Urządzenie z całą pewnością będzie można kupić w ostatnim kwartale tego roku.

Zachęcam do zakupu naszego sprzętu i śledzenia informacji na stronie internetowej.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.