rączka noworodka trzymana przez dłoń mężczyzny

To nie żart. Kobieta w Czechach urodziła dziecko po 117 dniach od śmierci mózgu

Nowe wielkie osiągnięcie światowej medycyny. Po 117 dniach od orzeczenia śmierci mózgu młoda kobieta w Czechach urodziła córkę.

Podtrzymanie tak długo funkcji życiowych u tragicznie zmarłej kobiety będącej w ciąży to nowy rekord.

15 kwietnia tego roku kobietę przewieziono do szpitala z udarem mózgu. Śmierć stwierdzono krótko po przyjęciu na oddział szpitala uniwersyteckiego w Brnie. Lekarze na życzenie najbliższej rodziny postanowili że będą starali się podtrzymać u niej procesy życiowe tak długo jak będzie to możliwe, żeby na świat mogło przyjść jej dziecko. Było to zadanie bardzo trudne. Trzeba było bowiem podtrzymywać i skoordynować wszystkie najważniejsze procesy życiowe.

Płód miał szansę się rozwijać dzięki temu, że ciało zmarłej kobiety poddawano intensywnej rehabilitacji polegającej np na wymuszonej ruchomości kończyn – przede wszystkim nóg. Dziewczynka urodziła się w 34 tygodniu ciąży czyli po piętnastu tygodniach podtrzymywania funkcji życiowych u matki.

Te 117 dni walki zakończonej sukcesem to nowy rekord. Dziewczynka, na którą czekała najbliższa rodzina ważyła nieco ponad 2 kilogramy i miała 42 centymetry wzrostu. Tożsamości matki nie ujawniono a krótko po porodzie odłączono ją od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe.

Jak powiedział profesor Pavel Ventruba – szef kliniki ginekologii i położnictwa szpitala uniwersyteckiego w Brnie – sukces ten jest w znacznym stopniu zasługą rodziny, która pragnęła podtrzymać ciąże i przez cały okres podtrzymywania funkcji życiowych pomagała lekarzom. Dotychczasowy rekord należał do lekarzy w Portugalii, którzy po orzeczeniu śmierci mózgu u znanej sportsmenki kajakarki Cateriny Sequiery podtrzymywali jej funkcje życiowe przez 56 dni aż na świat przyszedł jej synek Salvador. Ważył 1,7kg. Kajakarka zmarła na skutek ostrego ataku astmy.

W obydwu przypadkach mądre działania lekarzy i determinacja rodzin sprawiły że udało się uratować życie dwójki ludzi. To piękny przykład tego że dobra opieka medyczna, szacunek dla życia i woli rodziny mogą iść ze sobą w parze.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.