Zdjęcie przedstawia otwarte dłonie podające odbiorcy serce, symbol przekazywanego organu.

Szwecja – wynaleziono pudełko, w którym dłużej przechowa się serce do przeszczepu

Szweccy lekarze z Uniwersytetu w Skane przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep serca, które po podaniu od dawcy przechowywano w specjalnym pojemniku, dzięki któremu można dłużej je transportować.

Dotychczas serce pobrane od dawcy trzeba przeszczepić najpóźniej w ciągu czterech godzin ponieważ w dłuższym okresie powstają w nim zmiany uniemożliwiające udaną transplantację. Profesor Stig Steen z Uniwersytetu w Lund opracował nową metodę, która pozwala przechowywać je od 12 do nawet 24 godzin. Wskazują na to próby jakie wcześniej przeprowadzono na zwierzętach.

News Scientist twierdzi, że wkrótce serce w pudełku będzie można przechowywać nawet kilka dni co pozwoli je transportować między poszczególnymi krajami a nawet kontynentami.

Dzięki temu serce będzie można lepiej dopasować do oczekującego na zabieg biorcy. Do przeszczepów będzie można również wykorzystać więcej pobranych narządów.

Magnus Nilsson z Ivivo Perfusion wyjaśnia, że dłuższe przechowywanie serca umożliwia urządzenie utrzymujące dopływ krwi do mięśnia sercowego. Dodatkowo umieszczone jest ono w płynie zawierającym substancje odżywcze. W takich warunkach tkanki narządu są mniej narażone na niedotlenienie i martwicę.

Na świecie co roku wykonuje się sześć i pół tysiąca przeszczepów serca. W Polsce w 2015 roku wykonano 99 transplantacji a w 2016 o dwie więcej.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.