na zdjęciu widoczne są kroplówki z wiszące na stojaku w czasie podawania chemioterapii pacjentowi

Sąd w Holandii: 12-latek może odmówić chemioterapii.

Ważny i wyjątkowy wyrok sądu w Amsterdamie. W prawomocnym orzeczeniu potwierdził on prawo 12-letniego Dawida chorego na raka mózgu do odmowy leczenia – jeśli taka jest jego wola. Sędziowie po wysłuchaniu biegłego psychiatry uznali, że nastolatek podjął racjonalną decyzję.

W zeszłym roku chłopca poddano operacji i guz usunięto – po czym zastosowano sześciotygodniową radioterapię. W marcu Dawid miał otrzymać pięciotygodniową chemioterapię, ale odmówił z powodu ryzyka wystąpienia rozmaitych skutków ubocznych. Przedstawiona w sądzie dokumentacja medyczna określała szanse jego przeżycia na 75/80 procent po chemioterapii i 50 procent bez jej stosowania.

W maju sąd rejonowy w mieście Alkmaar uznał, że nie można chłopca zmuszać do chemioterapii. Od tej decyzji odwołał się jego ojciec ale sąd w Amsterdamie podtrzymał wyrok. Rodzice chłopca są rozwiedzeni, a matka popierała stanowisko syna. Ojciec twierdził, że na decyzję chłopaka mogło wpłynąć przekonanie matki o skuteczności medycyny alternatywnej.

Ciekawy jestem co sądzicie na ten temat? Czy 12-letnie dziecko ma prawo decydować o własnym zdrowiu i życiu czy też tak jak w wielu innych wypadkach powinno się tu stosować kryterium pełnoletności?

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.