Rozmowa z Alicją Walkiewicz – Dyrektorem Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego „Niezapominajka” w Lesznie.

Historia powstania tego miejsca…

Kompleks na leszczyńskich Antoninach to miejsce o ponad stuletniej historii, odrestaurowane po dawnym folwarku. Budowa całego obiektu ruszyła 1 września 2013 roku, czyli nieco ponad dwa lata temu. Dzień ten poprzedziły oczywiście wytężone prace nad projektem Kompleksu, które pochłonęły niemal rok czasu. Wówczas, trudno było uwierzyć, że 1 września 2015 roku działać będzie już Restauracja „Antonińska” , Oddział Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego „Niezapominajka” oraz Zakład Rehabilitacyjny „Niezapominajka”. Łączna powierzchnia wszystkich zabudowań zlokalizowanych w Kompleksie wynosi ponad 10.000 m². Trzy Oddziały części Pielęgnacyjno-Opiekuńczej Zakładu „Niezapominajka” pomieszczą w sumie 109 mieszkańców. Do tego dochodzi ogólnodostępna Rehabilitacja. W Pensjonacie Dla Osób Starszych, bardziej samodzielnych, przygotowano 36 miejsc. Restauracja „Antonińska” jest w stanie ugościć około 130 gości, a Hotel 62. Do tego należy doliczyć Salę Konferencyjną w Hotelu, Taras Letni oraz Ogródek Rekreacyjny. Niewątpliwym atutem jest przystosowanie infrastruktury całego obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

To przede wszystkim z myślą o indywidualnych potrzebach seniorów odrestaurowano Antoniny. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy „Niezapominajka” w Dąbczu, choć znacznie mniejszy od leszczyńskiego, z powodzeniem funkcjonuje już od przeszło 4 lat. Wskazał nam on nie tylko, jak wiele potrzeb seniorzy mają i jak bardzo bywają one zróżnicowane, ale także dał szansę na te potrzeby odpowiedzieć. Stanowi więc najlepszy dowód na skumulowanie przez nas tego wszystkiego, co składa się na należytą opiekę nad osobami w podeszłym wieku, Należytą, tzn. taką której głównymi założeniami są nie tylko świadczenia bytowe, medyczne, ale także empatia, swoboda nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem przy jednoczesnym zachowywaniu profesjonalizmu i obiektywizmu.

W jaki sposób pomagacie podopiecznym w Lesznie?

Z tak cennym doświadczeniem i świadomością wzrastającego w ostatnim czasie zapotrzebowania na fachową opiekę geriatryczną w Polsce, zrodziła się wizja Antonin. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy ,„Niezapominajka” to specjalistyczne Oddziały opieki długo- oraz krótkoterminowej. Skierowane do osób w podeszłym wieku, umęczonych życiem, chorobą cierpieniem. Tutaj seniorzy otoczeni są fachową opieką lekarską, pielęgniarską, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów, terapeutów zajęciowych oraz wsparciem duszpasterskim. Nasi mieszkańcy odnajdą tu  jednak coś jeszcze… Kompleksowość leszczyńskich Antonin umożliwia im integrację z otoczeniem społecznym. W praktyce, jeśli tylko pozwala na to ich stan zdrowia, z powodzeniem mogą korzystać z usług Restauracji „Antonińska”, organizowanych w jej progach koncertów czy wernisaży. Korzystają z tego podobnie jak wszyscy goście z zewnątrz. Ponadto, odwiedzający seniorów bliscy mogą korzystać z Hotelu zlokalizowanego w antonińskim Kompleksie, co ułatwia im dłuższe odwiedziny. Podobnie ma się kwestia zabiegów oferowanych w Zakładzie Rehabilitacyjnym „Niezapominajka”, które skierowane są nie tylko dla seniorów zamieszkujących Oddział, ale także pacjentów ambulatoryjnych, zewnętrznych. Warto podkreślić, że do końca 2015 roku wszystkie zabiegi fizykalne objęte są 50% rabatem.

Łazienkę wyposażyły Koło & Lehnen

Ile osób korzysta z państwa pomocy?

Od początku września br., na leszczyńskich Antoninach funkcjonuje 1. Oddział Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego „Niezapominajka”. Na chwilę obecną zamieszkuje go 15 starszych osób. Należy jednak podkreślić, że na tym etapie leszczyńska „Niezapominajka” działa na zasadach wyłącznie komercyjnych. Oczywiście, zamierzamy wystartować w przyszłorocznym konkursie ofert na dofinansowanie z NFZ. Inaczej wygląda sytuacja w placówce „Niezapominajki” w Dąbczu. Począwszy od 1 stycznia 2012 roku „Niezapominajka” w Dąbczu funkcjonuje w oparciu o kontrakt z NFZ. Aktualnie, zamieszkuje ją ponad 40 seniorów, a wielu innych oczekuje na miejsce.

Szczegółowe informacje, Galeria Zdjęć oraz Video dostępne na portalu internetowym: www.e-niezapominajka.com.pl oraz stronie internetowej: www.antoninska.com.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.