na zdjęciu na białym tle widnieją dwie dłonie (od nadgarstka), jedna zwrócona przodem do aparatu, druga tyłem. Obie maja palce zwinięte w pięść lecz wysunięte do góry dwa palce, śodkowy oraz wskazujący. Dla nas jest to gest pokoju, wolności, a w języku migowym, oznacza literkę v.

Rozmawiasz w języku migowym? Możesz być uznany za terrorystę!

Tłum widzów rzucił się do panicznej ucieczki w jednym z kin w Turynie po tym jak dwie Marokanki zaczęły rozmawiać między sobą w języku migowym. Przerażeni Włoscy obywatele uznali je za terrorystki, które właśnie ustalają szczegóły ataku.

Obydwie „terrorystki” mieszkają we Włoszech już od piętnastu lat, przyszły do kina jak wszyscy, żeby obejrzeć film, a tajemnicze znaki, które tak przeraziły współwidzów były po prostu rozmową o jednej z oglądanych scen. Tak mi przykro. Potrzebowaliśmy tylko trochę rozrywki. Moja córka podarowała nam bilety. Siedzieliśmy daleko od siebie bo sala była pełna. Kiedy zaczęła się scena z nagością na ekranie moja córka zaczęła przepraszać mnie i mojego męża, ale ja odpowiedziałam jej żeby była spokojna – wyjaśniła w wywiadzie Marokanka rozmawiająca z niesłyszącą córką. Spokój w kinie przywrócili wezwani na miejsce karabinierzy.

Cóż to za przepyszny obrazek! Mówi tak wiele o czasach, w których żyjemy.

Media codziennie karmią nas tragicznymi informacjami i budzą nieustanne poczucie zagrożenia. Ludzie na całym świecie żyją w zbiorowej psychozie i strachu przed innymi.

Wiele o poziomie wykształcenia włoskiego społeczeństwa mówi wzięcie języka migowego za tajny szyfr terrorystów. Strachliwi Turyńczycy mają niewątpliwie powody do wstydu, ale i my w Polsce nie mamy wielu do chwały.

W naszym kraju osoby niesłyszące nie mogą skorzystać z numeru alarmowego, który powinien być dostępny dla wszystkich ponieważ nie stworzyliśmy jeszcze działającego w całej Polsce jednolitego systemu i to pomimo, iż obliguje nas do tego konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Szerzej o tym problemie opowie Pani Agata Kwaśniewska z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Na wywiad z nią zapraszam wszystkich czytelników już dzisiaj o siedemnastej.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.