Zdjęcie przedstawia flagę Rosji z lewej strony oraz flagę olimijską z prawej. Flaga Rosi jest podzielona na 3 poziome, równe pasy, od góry biały, niebieski, czerwony. Flaga olimpijska to 5 kółek splecionych ze sobą - 3 u góry, dwa u dołu. Na białym tle.

Rosyjski doping również wśród paraolimpijczyków

Paraolimpijska reprezentacja Rosji została wykluczona z Igrzysk Olimpijskich w Rio. To efekt raportu Richarda Mclarena na temat stosowania dopingu przez rosyjskich sportowców i to zarówno tych sprawnych jak i tych z niepełnosprawnościami.

Tymczasowo zawieszamy członkostwo rosyjskiego komitetu paraolimpijskiego i w związku z tym nie dopuszczamy reprezentacji Rosji do udziału w Igrzyskach paraolimpijskich

– powiedział Sir Philip Craven prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Przyczyną takiej decyzji są niejasności przy badaniach próbek do badań antydopingowych, które dostarczyli rosyjscy paraolimpijczycy podczas igrzysk w Soczi. Craven poinformował, że istnieją dowody na podmienienie próbek. 21 z nich pochodzących od siedmiu sportowców było ponownie badanych.

Rozpoczęło się ponowne śledztwo w tej sprawie. Rosyjscy działacze i sportowcy odrzucają wszystkie zarzuty. Przewodniczący rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego powiedział, że odkąd dowiedział się o decyzji wykluczającej zawodników z Igrzysk jest w szoku. To decyzja nieoczekiwana, niejednoznaczna, polityczna i niezgodna z prawem – dodał Władimir Łukin. Podkreślił, że w Rosji występuje problem z dopingiem tak jak i na całym świecie, ale nie można w ten sposób tłumaczyć niesprawiedliwej walki z Rosjanami.

Zgadzam się z tym, że powinno się toczyć walkę z dopingiem i to najsurowszymi metodami, ale nie powinna być ona upolityczniona a mam wrażenie, że tak jest w tym przypadku. Decyzja Międzynarodowego Komitetu musi prędzej czy później zostać zmieniona i rosyjscy zawodnicy pojadą do Rio. Nasza reprezentacja kontynuuje przygotowania do igrzysk według zatwierdzonego wcześniej planu. Międzynarodowy komitet przekroczył Rubikon. Teraz będzie musiał przejść przez wszystkie instancje sądowe – wyjaśnił Łukin.

Cóż muszę przyznać, że demokracja w wydaniu rosyjskim coraz bardziej mi się podoba. Jak koksujemy to wszystkich niezależnie od tego czy sprawnych czy też nie. Przecież każdy sportowiec musi wypaść świetnie, bo walczy dla Matuszki Rasiji. Sportowcy z niepełnosprawnością być może dostaną nawet jeszcze więcej środków, bo przecież oni jak mało kto wymagają dodatkowego wsparcia. Bierzcie przykład z tego jak Rosjanie potrafią troszczyć się o swoich obywateli z niepełnosprawnością. To, że nie ma to nic wspólnego ze sportem i zasadami uczciwej rywalizacji to już tylko drobny i mało istotny szczegół.

_______

fot. PAP/EPA / KAY NIETFELD

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.