Bartosz Tyszkowski podczas pchnięcia kulą.

Rio 2016 doskonały początek Polaków!

Doskonały początek Igrzysk Paraolimpijskich w Rio! Mamy już dwa srebrne medale.

Jako pierwszy krążek wywalczył Robert Jachimowicz w rzucie dyskiem. Polski zawodnik w trzeciej próbie uzyskał 19 metrów, 10 centymetrów. Lepszy od niego był tylko Aigars Apinis, który cisnął dyskiem na 20 metrów, 83 centymetrów. Medal Jachimowicza jest niezwykle cenny, także z tego powodu, że ten zawodnik wrócił do uprawiania sportu w 2013 roku po 13 latach przerwy. Była ona spowodowana bardzo niesprawiedliwym podejściem do zawodnika na Paraolimpiadzie w Sidney. Pan Robert zdobył tam złoty medal, który jednak szybko mu odebrano uznając, że był zbyt sprawny jak na kategorię, w której startował. Wkrótce potem Jachimowicz wycofał się ze sportu. Do powrotu namówił go były trener Aleksander Popławski. Trzeba przyznać, że Jachimowicz wrócił w wielkim stylu. Przegrał jedynie z rekordzistą świata i niezwykle szczęśliwy odbierał w pełni zasłużony srebrny medal.

Drugim polskim medalistą został Bartosz Tyszkowski. Polak był faworytem konkursu w pchnięciu kulą. Nasz zawodnik uzyskał doskonały wynik 13 metrów 56 centymetrów, ale zawody życia rozegrał Niemiec – Niko Cappel. Wyprzedził naszego reprezentanta dosłownie o centymetr i zupełnie nieoczekiwanie sięgnął po złoty medal. Była to oczywiście najlepsza próba w jego karierze.

Pierwszy dzień przyniósł nam więc dwa krążki oraz wiele bardzo dobrych występów Polaków. Czwarte miejsce w wyścigu na dochodzenie zajęła Anna Harkowska. Brązowy medal przegrała z Amerykanką Samantą Bosco zaledwie o 4 tysięczne sekundy. Tuż za podium uplasował się także Maciej Sochal, który w pchnięciu kulą uzyskał 8 metrów 60 centymetrów.

Niesamowita rywalizacja trwała na olimpijskiej pływalni. Padło czternaście rekordów świata. Nasza trzykrotna mistrzyni olimpijska z Aten, Pekinu i Londynu – Jeanna Mendak nie zdołała obronić tytułu. W wyścigu finałowym wywalczyła siódme miejsce. Na jej formę mogła mieć wpływ długa przerwa w startach spowodowana koniecznością poddania się operacji. Doskonale zainaugurowali turniej nasi tenisiści stołowi odnosząc osiem zwycięstw i przegrywając jedynie dwa spotkania. Jeden z naszych zawodników musiał wycofać się z zawodów z powodu kontuzji.

Pierwszy dzień zmagań był pełen emocji i przyniósł Polakom już dwa medale. Jestem przekonany, że to dopiero początek świetnych występów naszych zawodników w Rio. Wszystkim którzy chcieliby śledzić igrzyska przypominam, że można je oglądać w TVP w codziennym trzygodzinnym bloku transmisji około godziny 23:30. Polecam wam także relacje na portalu www.niepelnosprawni.pl, no i rzecz jasna nie zapominajcie o najwspanialszym źródle informacji, czyli blogu www.kolociebie.com

źródło zdjęcia: sport.pl