człowiek i pies siedzący obok siebie. Zdjęcie ukazuje plecy dwóch postaci, i pies i człowiek tutaj kobieta, zwrócone są w stronę stawu, który znajduje się przed nimi

Psy uratują wasze serca!

Świetna informacja dla wielbicieli czworonogów. Posiadanie zwierzęcia domowego zwłaszcza psa ma związek z niższym ryzykiem chorób serca i naczyń. Jak informuje pismo Mayo Clinic Proceedings Innovations Quality and Outcomes naukowcy z trzech różnych placówek Mayo Clinic, Szpitala Uniwersyteckiego świętej Anny w Brnie oraz Uniwersytetu w Katanii przeprowadzili wstępną analizę wyników badania które dotyczy związku pomiędzy posiadaniem zwierząt domowych a czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badaniem objęci byli mieszkańcy Brna w Czechach.

Informacje zdrowotne i ekonomiczno-społeczne na temat dwóch tysięcy mieszkańców tego miasta zebrano po raz pierwszy w okresie od stycznia 2013 do grudnia 2014 roku. Kolejne oceny zaplanowano w odstępach pięcioletnich aż do roku 2030.

W 2019 w badaniu udział wzięło 1769 osób bez historii chorób serca.

Oceniano u nich między innymi wskaźnik masy ciała, dietę aktywność fizyczną, palenie, poziom glukozy we krwi, ciśnienie oraz poziom cholesterolu całkowitego. Następnie badacze porównali stan serca i naczyń właścicieli zwierząt domowych ze stanem serc tych, którzy zwierząt nie posiadają.

W drugim kroku porównali właścicieli psów z posiadaczami innych zwierząt i tymi, którzy ich nie mają. Wnioski. Osoby które posiadały jakiekolwiek zwierzę  częściej zgłaszały większą aktywność fizyczną, zdrową dietę i poziom cukru we krwi na idealnym poziomie. Największe korzyści dotyczyły właścicieli psów i to niezależnie od wieku płci czy poziomu wykształcenia.

Wyniki badań potwierdzają, że adoptując ratując lub kupując zwierzę ludzie mogą poprawić swój stan zdrowia pod warunkiem, że zwierzęta zachęcą ich do bardziej aktywnego stylu życia.

Jak wyjaśnia doktor Francisco Lopez-Jimenez z Mayo Clinic w Rockester posiadanie psa może skłonić właścicieli do regularnego wychodzenia z domu, aktywności fizycznej i zabawy z pupilem. Inne badania wskazywały również że posiadanie psa było związane z lepszym zdrowiem psychicznym i mniejszym odczuciem izolacji społecznej a więc eliminowało dwa czynniki ryzyka zawału serca.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.