Zdjęcie przedstawia wnętrze sali ekspozycyjnej, na środku na podeście stoi fortepian, wokół niego ozdobne krzesła z epoki oraz szezlong. Pod ścianami stoją gabloty z eksponatami oraz multimedialnymi wyświetlaczami.

Zapraszamy na niezwykłą prelekcję do Muzeum Chopina!

Bardzo zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób mogło poznawać osobę i dzieło Fryderyka Chopina, ponieważ był to nie tylko wielki kompozytor, ale również fascynujący człowiek. Dlatego staramy się by nasze muzeum było obiektem jak najbardziej dostępnym dla osób niepełnosprawnych – opowiadają Anna Andruchowycz, kierownik działu edukacji oraz Marek Łuszczyk, animator Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

Na czym polegają spotkania z cyklu Muzeum bez barier?

Są to warsztaty, spotkania na ekspozycji, wykłady organizowane w każdą trzecią środę miesiąca. Ich celem jest przybliżanie życia i twórczości Fryderyka Chopina osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności

– opowiada Anna Andruchowycz. Najbliższe spotkanie, siedemnastego lutego o godzinie szesnastej, dedykowane osobom niewidomym czyli z audiodeskrypcją będzie zatytułowane Wizerunek Chopina w listach i powieściach George Sand.

W ramach wydarzeń z cyklu Muzeum bez barier organizujemy także prelekcje w języku migowym dla osób niesłyszących. Do dyspozycji zwiedzających z dysfunkcjami wzroku są tyflografiki obiektów obecnych na ekspozycji stałej Muzeum Fryderyka Chopina. W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, drugim oddziale muzeum, osoby z uszkodzeniami wzroku mogą skorzystać z publikacji pt. Żelazowa Wola. Miejsce urodzenia Fryderyka Chopina wydanej we współpracy z Fundacją Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, zawierającą, między innymi, tyflomapy oficyny chopinowskiej i parku. Współpracujemy także z ośrodkami opiekującymi się młodzieżą z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Z jej udziałem odbyły się u nas ciekawe warsztaty, będące częścią programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie Wirtuoz zatytułowane Twórca we mnie – wielozmysłowe postrzeganie duszy, prowadzone przez arteterapeutki Martę Piotrowską i Agnieszkę Sokołowską.

W budynku znajdują się windy z napisami w alfabecie Braille’a oraz obsługiwane przez pracowników ochrony platformy umożliwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Mimo że do wejścia głównego prowadzą schody, wózkowicze mogą skorzystać z drzwi usytuowanych na poziomie ulicy Tamka. Wystarczy tylko zadzwonić, a zaraz pojawi się pracownik, który pomoże im poruszać się po muzeum.

Co składa się na waszą wystawę stałą? O jakich ciekawostkach z życia Chopina może dowiedzieć się gość który was odwiedzi?

Cała wystawa znajduje się w Pałacu Gnińskich, zwanym także Zamkiem Ostrogskich. Ekspozycja stała zatytułowana Doświadczać Chopina rozmieszczona jest na czterech poziomach budynku. Na parterze muzeum omówiony jest okres życia Chopina w Polsce – opowiada Marek Łuszczyk. Jedno z pomieszczeń poświęcone jest Żelazowej Woli – miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Centralną część tego poziomu ekspozycji stanowi sala Warszawa, w której poznajemy edukację Fryderyka i jego pierwsze sukcesy artystyczne. Mały Fryderyk był oczywiście genialnym dzieckiem o niezwykłych zdolnościach muzycznych, ale warto także wspomnieć, że jego dzieciństwo było szczęśliwe i nie kończyło się wyłącznie na komponowaniu i koncertach.

Cała rodzina Chopinów była bardzo zżyta. Ojciec Fryderyka, Mikołaj przybył do Polski z Francji w wieku szesnastu lat i bardzo konsekwentnie budował swoją pozycję zawodową. Po kilku latach zdobył posadę nauczyciela języka francuskiego w Liceum Warszawskim, a później założył własną pensję dla chłopców. Dzięki systematycznej i ciężkiej pracy był w stanie zapewnić własnym dzieciom odpowiednią edukację. Mały Fryderyk był też bardzo lubiany i miał wielu kolegów. Znane są anegdoty świadczące o dużym poczuciu humoru wielkiego artysty. Podczas lekcji łaciny, prowadzonej przez dyrektora Liceum Warszawskiego Samuela Bogumiła Lindego, młody Chopin został przyłapany na rysowaniu portretu swojego nauczyciela.

W 1830 roku jako artysta, który w Warszawie osiągnął już wszystko, wybiera się na podbój Wiednia. Tu właśnie docierają do niego informacje o wybuchu Powstania Listopadowego w kraju. Fryderyk chce natychmiast wracać do Polski. W prowadzonym w tamtym czasie notatkach, później nazwanym Dziennikiem Stuttgardzkim pisze o swoich obawach o losy rodziny i przyjaciół. Rodzina zabrania kompozytorowi powrotu i dlatego decyduje się on na zdobycie paszportu do Londynu. Po dziewięciu miesiącach w Wiedniu Chopin udaje się jednak do Paryża.

Okres jego życia we Francji omówiony jest w salach na pierwszym piętrze – dodaje pani Anna. Chopin czuje się w tym mieście jak ryba w wodzie. Jest rozchwytywanym pedagogiem, podróżuje i komponuje, ale z upływem lat coraz bardziej unika koncertów przed dużą publicznością. W sali Salon paryski możemy zobaczyć oryginalny fortepian Chopina marki Pleyel, a także akwarelę przedstawiającą wnętrze ostatniego mieszkania Chopina. Pejzaż dźwiękowy omawianej sali zawiera dźwięki lekcji fortepianu nawiązujące do działalności pedagogicznej Fryderyka Chopina oraz odgłosy dziewiętnastowiecznego Paryża – bryczki konne, gwar ulic, czyli to, co kompozytor mógł słyszeć i co wpływało na tworzoną przez niego muzykę. Wcześniej podróżując po Polsce młody Chopin przysłuchiwał się muzyce ludowej, której echa bez trudu da się odnaleźć w jego utworach. Ekspozycja Muzeum Fryderyka Chopina działa na różne zmysły, w tym węch. W opisywanej sali możemy poczuć zapach fiołków, to jest ulubiony zapach Fryderyka Chopina.

Wspomnieli Państwo o licznych podróżach Chopina. Gdzie i z kim spędzał wakacje?

Fryderyk Chopin często spędzał wakacje w miejscowości Nohant, położonej w centralnej Francji. Znajdowała się tam letnia rezydencja partnerki Chopina – George Sand, nietuzinkowej postaci epoki, zaangażowanej politycznie i społecznie pisarki, feministki, socjalistki, samotnie wychowującej dwójkę dzieci. George Sand była wielbicielką jego talentu, co wiemy z prowadzonej przez nią bogatej korespondencji. W Nohant powstały dojrzałe utwory Chopina takie jak Barkarola Fis-dur op. 60 czy Polonez-Fantazja As-dur op. 61. W 1838 roku Chopin i Sand udali się na Majorkę, ale niesprzyjający klimat znacząco pogorszył stan zdrowia kompozytora, który zamienił wspólne wakacje w dramat.

Muzeum Chopina fot. Marcin Czechowicz
fot. Marcin Czechowicz / NIFC

Czy w życiu Fryderyka dużo było innych kobiet?

Nie wiadomo wiele na ten temat, chociaż w literaturze i filmach poświęconych Chopinowi pełno jest dociekań, często nadinterpretacji. W sali Kobiety stanowiącej część pierwszego piętra, poznajemy kobiety, które odegrały ważną rolę w życiu Chopina, między innymi matkę – Justynę Chopin, siostrę Ludwikę Jędrzejewicz, uczennice, na przykład Jane Stirling, Pauline Viardot, oraz niedoszłą żonę Marię Wodzińską.

Temat śmierci i choroby Chopina również jest uwzględniony na ekspozycji muzeum. Kompozytor umarł bardzo młodo, w wieku trzydziestu dziewięciu lat. Jakie próby podejmowano aby wyleczyć gruźlicę?

Chopina leczyli najlepsi lekarze w Paryżu. Niestety ówczesna medycyna była bezradna wobec jego choroby. Do dzisiaj różni specjaliści spierają się o to co właściwie mu dolegało. Oprócz gruźlicy wymienia się również mukowiscydozę. Ta ostatnia jest jednak mniej prawdopodobna, bo chorując na nią raczej nie dożyłby 39 lat. Ważnym punktem drugiego piętra jest mała, ciemna i celowo wytłumiona Sala Śmierci. Zaprezentowana jest tam maska pośmiertna Chopina i jego pukiel włosów przywieziony z Paryża do Warszawy przez siostrę Ludwikę. Tu możemy także przeczytać słynny nekrolog Cypriana Kamila Norwida Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel. Na poziomie minus jeden znajduje się kilkanaście stanowisk multimedialnych, na których można posłuchać utworów Chopina, nagranych na instrumentach z epoki.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, którego częścią jest Muzeum Fryderyka Chopina organizuje słynny na cały świat Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a także odbywający się co roku w sierpniu festiwal Chopin i jego Europa. Instytut prowadzi także działalność wydawniczą i fonograficzną. Niebawem ukaże się pięciotomowa autobiografia George Sand Historia mojego życia.

Gorąco zapraszamy na najbliższą prelekcję pt. Wizerunek Fryderyka Chopina w listach i powieściach George Sand siedemnastego lutego o godzinie szesnastej. Zbiórka w holu głównym Muzeum na parterze.

Zapisz

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.