Przygotowania aktorki do spektaklu

Przyjdźcie na spektakl „Na pełnym morzu” wystawiany w Łodzi przez osoby z niepełnosprawnościami.

Teatr to przede wszystkim spotkanie człowieka z człowiekiem. W sztuce tkwi wielka siła także ta terapeutyczna. Widzę to na co dzień pracując w Teatrze JiM z niepełnosprawnymi aktorami z Fundacji – opowiada Marcin Truszczyński aktor i reżyser spektaklu Na pełnym morzu, którego premiera odbędzie się w czwartek w Łódzkim Teatrze Dom.

aktorzy stojący na scenie i machający do publiczności po rozegranym spektaklu

 

Jak zrodził się pomysł na stworzenie teatru JiM?

Przede wszystkim dzięki mojemu własnemu doświadczeniu ze sztuką. Przekonałem się, że teatr jest doskonałą formą terapii. Pozwala uczestnikom spektaklu otworzyć się na kontakty z innymi, przełamać własne lęki rozwinąć kreatywność i poczuć że robią coś naprawdę wartościowego. Dla odbiorców to znakomita okazja żeby zobaczyć kawał dobrej gry aktorskiej i przekonać się, że osoby niepełnosprawne potrafią mimo trudności doskonale funkcjonować na scenie i nawiązywać kontakt z innymi.

Teatr JiM istnieje już od ośmiu lat. Osobiście prowadzę go od sześciu i co roku przygotowujemy nową premierę. Zdecydowanie stawiamy przy tym  na samodzielność wszystkich, którzy współtworzą spektakl. Nasi aktorzy sami przygotowują kostiumy i scenografię. Praca sprawia nam wszystkim ogromną radość a o tym, że wykonujemy ją dobrze świadczy fakt, że regularnie zdobywamy nagrody na festiwalach. Ostatnio otrzymaliśmy Nagrodę Ministra Edukacji na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Wspaniałych w Tczewie i jest to dla nas powód do wielkiej dumy.

wiwatująca publiczność po spektaklu

 

Wyjaśnijmy co oznacza termin spektrum autyzmu?

Wokół tego terminu narosło bardzo wiele mitów – tłumaczy Paulina Kaczmarek specjalista ds. komunikacji w Fundacji JiM. Autyzm jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na bardzo wiele aspektów życia. Nie jest to jednak choroba. Podstawowym problemem osób z autyzmem są trudności z komunikacją i nawiązywaniem relacji społecznych. Wyróżniamy wśród nich grupę osób nisko i wysokofunkcjonujących.

Niskofunkcjonujące osoby z autyzmem bardzo często nie mówią i zdarza się że występuje u nich dodatkowo niepełnosprawność intelektualna. Dochodzi do tego ogromne wyostrzenie zmysłów i np nadwrażliwość na dźwięki co może prowadzić do autoagresji lub zachowań niepożądanych. Terapia w tym przypadku koncentruje się na nauce podstawowych czynności takich jak samodzielne jedzenie czy korzystanie z toalety.

Osoby wysokofunkcjonujące są można powiedzieć na drugim biegunie tej skali. Bardzo często pracują, zakładają rodziny a ich problem polega na tym, że np nieco trudniej nawiązywać im kontakt z nowopoznanymi ludźmi oraz na nieumiejętności rozumienia różnych kontekstów sytuacji.

Osoby z autyzmem często  nie wychwycą żartu czy nie rozumieją ironii. W ich przypadku terapia koncentruje się na nauczeniu lepszego rozumienia świata i komunikacji z innymi.

uśmiechnięta widownia w trakcie spektaklu

 

Wróćmy  na moment do spektaklu. Dlaczego w tym roku wystawiacie właśnie na pełnym morzu w oparciu o sztukę Sławomira Mrożka?

Marcin Truszczyński.

Ponieważ jest to niezwykle poruszająca historia czwórki rozbitków, którzy znaleźli się na pełnym morzu i znikąd nie mogą oczekiwać pomocy. To trochę metafora obecnej sytuacji osób z autyzmem w naszym kraju. Prezentując spektakl szerokiej publiczności chcemy pokazać ludziom, że warto jest wyciągnąć rękę i pomóc osobom z różnymi niepełnosprawnościami ponieważ mają nam one do zaoferowania bardzo dużo. W na pełnym morzu nie pada ani jedno słowo co zmusza aktorów do przekazania wszystkich emocji gestami i mimiką twarzy. To umiejętność naprawdę trudna do opanowania a im udało się to znakomicie. W spektaklu biorą udział niepełnosprawne osoby dorosłe.

uśmiechnięty mężczyzna w trakcie przygotowań do spektaklu

 

Gdzie  i kiedy będzie można go zobaczyć?

Premiera już w najbliższy czwartek w łódzkim teatrze dom. Serdecznie Państwa zapraszamy na godzinę osiemnastą. Zobaczycie przepiękną sztukę a w trakcie całego wieczoru nie zabraknie także innych atrakcji. Przychodząc wspieracie państwo działania naszej fundacji.

przygotowania aktorki do spektaklu, tutaj malowanie twarzy

 

Czym zajmuje się JiM?

Paulina Kaczmarek.

Do naszych podstawowych aktywności należy pomoc dzieciom ze spektrum autyzmu. Bezpłatnie diagnozujemy i prowadzimy terapię w klinice. Prowadzimy także przedszkole i szkoły, oferujemy warsztaty terapii zajęciowej dla dorosłych, świadczymy pomoc prawną i organizujemy kampanie społeczne, które mają na celu uświadomić ludziom czym jest autyzm i jak można pomóc osobom z autyzmem.

Prowadzimy również Klub JiM skierowany do rodziców i opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu. Oferujemy także bezpłatne subkonta obecnie dla trzech tysięcy dzieci z całej Polski na których rodzice mogą odkładać środki z jednego procenta i darowizn.

na zdjęciu mężczyzna z zespołem downa w trakcie przygotowań do spektaklu u wizażystki

 

Jak można się z wami skontaktować?

Zachęcam do skorzystania ze strony internetowej www.jim.org. Znajdą państwo na niej wszelkie informacje o działalności fundacji oraz numery telefonów do poszczególnych działów. Dowiecie się na czym polega nasze wsparcie, jak do nas dołączyć i w jaki sposób możecie pomóc naszym dzieciom.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.