Na obrazku znajduje się plakat promujący festiwal, na fioletowym tle, na srodku znajduje się mężczyzna pokolorowany na żółto, mający na nosie okulary z kolorowymi szkłami, obok wymienione są miejsca i daty wyswietlanych filmów

Przyjdźcie na Festiwal Filmów LGBT

W trakcie ósmej już edycji festiwalu filmów poświęconych tematyce LGBT+ chcemy zwrócić uwagę publiczności na problem wykluczenia społecznego osób o odmiennej orientacji seksualnej i pokazać jak żyją na co dzień – opowiada Wiktor Morka – pomysłodawca i organizator festiwalu.

Czy w atmosferze narastającego napięcia wokół tematów związków partnerskich czy mniejszości seksualnych organizacja festiwalu jest trudniejsza?

Z pewnością wymaga większego nakładu pracy, ponieważ w tym roku nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia ze środków publicznych i w związku z tym musieliśmy pozyskać większą liczbę sponsorów. Potrafimy jednak poradzić sobie z wyzwaniami mając wieloletnie doświadczenie w organizacji festiwalu. Chciałbym zdecydowanie podkreślić, że w żaden sposób nie zajmujemy się polityką, festiwal jest wydarzeniem kulturalnym – a to na czym nam najbardziej zależy to wejście z wartościowymi filmami na duży ekran i wywołanie dyskusji wokół takich tematów jak seksualność człowieka, transseksualizm czy wykluczenie społeczne wywołane odmienną orientacją czy dysfunkcją cielesną.

Jakie filmy będą mogli obejrzeć widzowie?

W tym roku zaprezentujemy dużo filmów dokumentalnych, tych z najwyższej światowej półki. Widzowie obejrzą między innymi doskonały film szwedzko-amerykański „Kicki”, o grupie nowojorskiej młodzieży zafascynowanej Voguingiem – tańcem spopularyzowanym przez Madonnę. Kolejnym ważnym filmem będzie dokument Bartka Staszewskiego „Artykuł Osiemnasty”, w którym autor przywołuje fragment konstytucji mówiący o ochronie rodziny i konfrontuje go z brakiem zgody państwa na związki partnerskie czy małżeństwa osób homoseksualnych. Poruszymy także bardzo ważny temat seksualności osób z różnymi dysfunkcjami cielesnymi. Film „Yes, We Fuck” udowodni nam, że osoby zdrowe nie mają monopolu na seks i przekona nawet największych niedowiarków, że niepełnosprawność w żaden sposób nie przeszkadza we współżyciu. Kolejnym bardzo poruszającym dokumentem jest film Gender Troubles. The Butches”, poświęcony tematowi podwójnego wykluczenia lesbijek, które z powodu takich, a nie innych predyspozycji charakterologicznych wybierają bardziej męski styl życia czy ubierania się. Pokazywane przez nas produkcje nie będą jednak dotyczyły wyłącznie tematów związanych z homoseksualizmem. Dokumentem, który warto jest polecić wszystkim będzie ten mówiący o wirusie HIV. Z miesiąca na miesiąc w Polsce odnotowujemy coraz więcej przypadków zakażeń. Nie jest prawdą, że narażeni na HIV są wyłącznie homoseksualiści. Autorzy filmu starają się odpowiedzieć na pytanie jak zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem HIV, a jeżeli już do niego dojdzie w jaki sposób z nim żyć.

Czy pokazom filmowym będą towarzyszyły debaty?

Oczywiście, że tak. To stara, dobra festiwalowa tradycja. Pierwsza z debat dotyczyć będzie właśnie epidemii HIV, a udział w niej weźmie między innymi dr hab. n. med. Joanna Kubicka – SZPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. W trakcie kolejnych debat porozmawiamy między innymi o sytuacji i podwójnym wykluczeniu lesbijek tzw. butches, czy tożsamości osób transseksualnych, o której opowie posłanka Anna Grodzka z fundacji Trans-fuzja.

Czy organizacja festiwalu pociąga za sobą duże koszty?

Niewątpliwie tak. Jeżeli chodzi o prezentowane filmy to wszystkie sprawy formalne i finansowe trzeba załatwić z dużym wyprzedzeniem i to oczywiście udało nam się osiągnąć. Pozostają jednak takie wydatki jak np opłaty za tłumaczenia symultaniczne, przygotowanie materiałów do emisji, udział panelistów. Z tego powodu uruchomiliśmy zbiórkę środków i gorąco zachęcam państwa do finansowego wsparcia naszych działań.

Kiedy i w jakich miastach odbędzie się festiwal?

Zapraszamy serdecznie do warszawskiej Kinoteki w dniach 21-27 kwietnia. Zagramy także w poznańskim Kinie Muza w dniach 21 – 26 kwietnia, będziemy dwukrotnie w Łodzi, w Kinie Bodo od 21 do 27 kwietnia, a następnie w Kinie Przytulnym od 4 do 13 maja. Nie zabraknie nas także w Gdańsku gdzie bywalcy Klubu Żak będą mogli obejrzeć filmy w dniach 28 kwietnia 4 maja, we Wrocławiu gdzie zagramy w Kinie Nowe Horyzonty od 5 do 7 maja w Krakowie w Kinie pod Baranami od 8 do 11 Maja i w Katowicach w Kinie Kosmos od 11 do 19 maja.

Poprzednie edycje festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Odwiedziło nas kilka tysięcy widzów. Kino LGBT+ jest coraz bardziej popularne na świecie. Wielu twórców podejmuje wyzwanie i mierzy się z tym niełatwym choć bardzo interesującym tematem. Cieszymy się, że większość najlepszych tego typu filmów – z międzynarodowego obiegu festiwalowego – pokażemy polskim widzom i serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do sal kinowych.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.