protest niepełnosprawnych z rodzinami odbywający się w Krakowie. W tle widoczne są sukiennice. Protestujący trzymają kartki z różnymi hasłami m.in. opieka to praca, lub bunt jest naszym obowiązkiem

Protesty osób z niepełnosprawnościami w całej Polsce

Przez Polskę przetoczyły się protesty osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Postulaty te same co w trakcie słynnego protestu w sejmie. Wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego w wysokości pięćset złotych, darmowe turnusy rehabilitacyjne, usługi asystenckie, opieka wytchnieniowa oraz zwiększenie liczby domów dziennego pobytu.

Wszystkie te rozwiązania umożliwiłyby godne życie ale jak dotychczas – mimo szumnych zapowiedzi – państwo nie zrealizowało żadnego z postulatów.

Żądamy żebyście nas słuchali i robili co do was należy – mówiła w Krakowie prezeska Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo, Katarzyna Żeglicka.

Wraz z innymi domagała się realizacji konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i realnej pomocy państwa dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Większości osób, których dotyczy ten protest nie ma tutaj z nami bo muszą być ze swoimi bliskimi którzy doświadczają niepełnosprawności lub są w podeszłym wieku. Ci ludzie nie mogą liczyć na systemową opiekę wytchnieniową, która pozwoliłaby im chociaż na chwilowy odpoczynek – dodała Żeglicka.

Zdaniem protestujących dotychczasowe propozycje rządowe są zwyczajnym mydleniem oczu opinii publicznej. Nieznaczna podwyżka rent czy pomoc rzeczowa nie rozwiązuje żadnego z istotnych problemów.

Skąd matka dorosłego syna z niepełnosprawnością ma brać co drugi dzień kilkaset złotych na rehabilitacje i środki higieniczne. Kiedy ma zająć się dbaniem o swoje zdrowie – pytała wspomniana już przedstawicielka Strefy Wenus z Milo.

Nie chcemy widzieć naszych matek wycieńczonych matek pozbawionych wsparcia ze strony instytucji – dodała.

W manifestacjach zorganizowanych w Warszawie Krakowie Lublinie czy Toruniu pojawił się również postulat przywrócenia możliwości nauczania indywidualnego w szkole. Protest w stolicy odbywał się pod siedzibą ministerstwa edukacji narodowej.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.