na zdjęciu widoczny jest kadr na dłonie starszego mężczyzny, podpiera sie na drewnianej lasce, na lewej dłoni ma obrączkę, koszulę w kratę i jasne spodnie

Wiceprezydent Warszawy o odrzuceniu programu zdrowotnego dla seniorów

– Odrzucenie programu zdrowotnego dla seniorów w Warszawie jest niezrozumiałe i podyktowane względami pozamerytorycznymi. Ratusz poszuka innych możliwości, by taką opiekę ludziom w podeszłym wieku zapewnić – poinformował wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) poinformowała na swoich stronach internetowych, że wydała negatywną opinię o programie polityki zdrowotnej miasta stołecznego Warszawy, zwanym „Bilansem 70– i 80-latka”.

Zarzuciła programowi wiele błędów merytorycznych, uznała, że m.in. cele w nim zawarte nie mają odzwierciedlenia w zaplanowanych interwencjach, a ponadto program obejmuje faktycznie tylko co trzeciego mieszkańca stolicy w wieku senioralnym oraz dotyczy w 50 procentach świadczeń gwarantowanych, nielimitowanych, dostępnych w ramach POZ.

Według AOTMiT program powinien skupiać się nie tylko na przeprowadzeniu pojedynczych badań, niepowiązanych ze sobą, ale zapewnić kompleksowość działań, w tym ocenę stanu zdrowia pacjenta, a także wskazywać dalsze ścieżki leczenia i ułatwić pacjentom dostęp do korzystania ze świadczeń gwarantowanych.

Wiceprezydent Warszawy, komentując negatywną opinię agencji, stwierdził, że jest „szczerze zszokowany tą decyzją”. Dodał, że jest ona „dziwna i niezrozumiała”. Nie widzi także „spójności z tym, co obiecuje rząd, jeśli chodzi o ochronę zdrowia, np. POZ plus, które pilotażowo funkcjonują”.

Względy pozamerytoryczne?

Jednocześnie podkreślił, że świadczy to o tym, że „ta decyzja podyktowana jest względami pozamerytorycznymi i trudno się zgodzić z tym, że taki program jest niepotrzebny w mieście”, tym bardziej „że rząd taki program blokuje w sytuacji, gdy miasto chce w stu procentach zapłacić za dodatkową usługę zwiększającą bezpieczeństwo zdrowotne osób w podeszłym wieku”.

Zaznaczył dalej, że program był przygotowywany z ekspertami rynku zdrowia.

– Skonsultowaliśmy to bardzo szeroko z potrzebami środowiska senioralnego w Warszawie. Seniorzy bardzo na ten program czekali. Te rozmowy trwały, bo chcieliśmy skonsultować ten program pod względem medycznym oraz potrzeb seniorów – wyjaśnił.

Podkreślił, że taki program zdrowotny jest niezwykle istotny.

– Podjęliśmy decyzję, że przygotujemy program dla 70- i 80-latków, bo to jest taka grupa graniczna, w której warto mieć kompleksowe prześwietlenie stanu zdrowia – badania krwi, moczu, podstawowe badania, które wskazują, czy są jakieś zagrożenia schorzeniami, chociażby cukrzycą, które dalej trzeba leczyć – dodał.

Jego zdaniem argumentacja Agencji, że ten program narazi system ochrony zdrowia na dodatkowe koszty może być odczytany w ten sposób, „że lepiej chorować i wcześniej umrzeć niż leczyć takie osoby”. Zaznaczył, że takie podejście jest „nieludzkie i niezrozumiałe z punktu widzenia potrzeb seniorów”.

Ponadto wiceprezydent podkreślił, że Ratusz będzie szukał możliwości, by ten projekt realizować i jeszcze raz go złożyć. Dodał, że obowiązkiem rządu jest tak naprawdę „dbać o zdrowie obywateli, a miasta mogą dodatkowo wychodzić z programami dla obywateli”.

Agencja odpowiada

Agencja podała, że pozytywnie odnosi się do większości programów dotyczących populacji senioralnej zarówno profilaktycznych, jak i zwiększających dostęp do świadczeń. Wydała ponad 2 tys. opinii dla programów polityki zdrowotnej realizowanych przez samorządy. Blisko 20 proc. z nich to programy z zakresu polityki senioralnej. W prawie 90 proc. programy te są opiniowane pozytywnie. Agencja zaznaczyła, że wydaje opinie negatywne tylko wtedy, gdy kluczowe elementy programu budzą poważne zastrzeżenia merytoryczne.

Agencja przypomniała, że od początku roku oceniała cztery programy polityki zdrowotnej miasta stołecznego Warszawy i trzy z nich oceniła pozytywnie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.