Zdjęcie przedstawia krew pod mikroskopem - czerwone krwinki mają okrągły kształt, są wybrzuszone i grubsze na krawędziach.

Poznajcie Blood Analyser.

Czy można ustalić czyjąś grupę krwi w trzy minuty? Niebawem będzie to możliwe dzięki wynalazkowi trzech polskich studentów!
Będzie on szczególnie przydatny w sytuacjach kiedy rannych i potrzebujących pomocy osób będzie bardzo wiele.

Chcielibyśmy żeby nasze urządzenie było montowane w karetkach pogotowia ratunkowego aby już kilka chwil po wypadku ratownicy medyczni mogli poznać grupę krwi

– powiedział polskiej agencji prasowej Joachim Jakubas, jeden z autorów wynalazku. Dzięki temu już z karetki będzie można poinformować szpital, że jest potrzebna konkretna grupa krwi i jeśli nie będzie jej w placówce będzie można szybciej rozpocząć proces poszukiwania w innych szpitalach.

Projekt urządzenia Jakubas opracował wspólnie z dwoma kolegami Grzegorzem Koperem i Marcinem Markowskim. Wszyscy trzej uczyli się w technikum elektronicznym w Połańcu, a dziś każdy studiuje na innej uczelni. Do stworzenia wynalazku zainspirował ich fakt, że w ostatnim roku na polskich drogach zginęło trzy tysiące osób. Jakubas podkreślił, że ten fakt zmotywował ich do pracy nad czymś co pomoże ratować ludzi.

Jak działa Blood Analyser? W analizatorze umieszczone są probówki, w których należy umieścić krew pobraną od poszkodowanego wraz z antygenami. W pierwszej znajduje się wyłącznie krew, ponieważ pomiar z tej probówki jest traktowany jako punkt odniesienia – wyjaśnia Jakubas. Urządzenie automatycznie sprawdzi, w której probówce nie zachodzi proces aglutynacji czyli zlepiania się obcych cząstek i powstawania ich większych skupisk wykorzystywany przy oznaczaniu grup krwi. W analizatorze proces ten sprawdzany jest przez pomiar przepuszczalności światła emitowanego przez diodę laserową. Za właściwą dla pacjenta grupę krwi uznaje się tą, która wynika z pomiaru najbardziej zbliżonego do pomiaru z pierwszej probówki. Na tej podstawie urządzenie pokaże na wyświetlaczu zidentyfikowaną grupę krwi.

W wynalazku wykorzystywana jest tak zwana metoda optoelektroniczna – dodaje młody wynalazca. Blood Analyser dzięki niskiemu kosztowi produkcji około tysiąca złotych ma być urządzeniem dostępnym dla ubogich placówek medycznych, które nie mogą sobie pozwolić na zakup drogiej aparatury. Wynalazcy mają nadzieję, że Blood Analyser trafi także do placówek w najbiedniejszych państwach świata i podniesie tam poziom opieki medycznej.

Aktualnie Jakubas wraz z kolegami pracują nad prototypem i coraz bardziej precyzyjnymi metodami pomiarowymi. Ich wynalazek został już doceniony. Otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie młody wynalazca 2015 i złoty medal na światowych targach wynalazczości, badań naukowych i nowych technologii oraz nagrodę specjalną stowarzyszenia wynalazców francuskich.

Serdecznie gratuluję pomysłu dzięki któremu będzie można pomóc dużej grupie ludzi zwłaszcza w sytuacjach kiedy minuty i sekundy decydują o czyimś życiu. Bardzo pozytywne jest też to, że wynalazek jest nie drogi przez co ma szansę stać się powszechnie dostępny w placówkach medycznych. Gdybym to ja mógł decydować to za tego typu pomysły przyznawałbym Noble, bo jaki inny wynalazek może mieć większe znaczenie od czegoś co ratuje życie ludzkie, będące zdecydowanie największą wartością?

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.