Poznajcie absurdalny kabaret i platformę Paradox Power.pl

Twórczość artystów z niepełnosprawnościami jest dziś w Polsce słabo wypromowana. Dzięki platformie ParadoxPower.pl zamierzamy zmienić tą sytuację-opowiada Joanna Kieś – Prezes Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie?

Głównym celem naszej działalności jest promocja artystów niepełnosprawnych oraz integracja poprzez sztukę. Popularyzujemy sztukę tworzoną przez artystów z niepełnosprawnościami. Już od wielu lat działa nasz Kabaret Absurdalny, który tworzą osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz teatralno-muzyczno-integracyjny Kabaret Drzewo a Gada, którego głównym aktorem jest Patryk Laksa, urodzony z dziecięcym porażeniem mózgowym. Teksty skeczy i piosenek kabaretowych tworzy współpracujący z nami Ks. Marek Wójcicki.

Największym sukcesem Absurdalnego Kabaretu jest zwycięstwo w najważniejszym w Polsce konkursie kabaretowym, organizowanym przez Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA w Krakowie. Z kolei Kabaret Drzewo a Gada jest zdobywcą wielu nagród w konkursach piosenki poetyckiej. Jesteśmy grupą opisywaną w Historii Polskiego Kabaretu wydanej w 2015 r.; tematem wielu reportaży telewizyjnych oraz radiowych, a także filmów fabularnych.

Przez wiele lat działalności przekonaliśmy się o tym, że sztuka to najskuteczniejsze narzędzie do łączenia ludzi, przełamywania stereotypów i obaw jakie wiele osób ma w stosunku do ludzi z niepełnosprawnościami. Chcemy się podzielić tym doświadczeniem, dlatego powstała platforma ParadoxPower.pl.

Czy nie obawia się Pani zarzutów, że tworząc odrębną stronę poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami odcinacie ich od współpracy z artystami pełnosprawnymi i normalnej rywalizacji na rynku wydawniczym czy muzycznym?

Cel powstania PardoxPower.pl jest dokładnie odwrotny. Tworzymy miejsce w którym artyści z niepełnosprawnościami będą mogli zaprezentować własną twórczość, dzięki czemu będzie ona miała szansę wyjść poza bardzo wąski krąg odbiorców. Z moich obserwacji wiem, że większość tworzonej sztuki przez osoby z niepełnosprawnościami oglądają niemal wyłącznie opiekunowie, rodzice lub uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej. Dzieje się tak, pomimo tego, że w bardzo wielu przypadkach, tworzą dobrą sztukę, którą należałoby pokazać i wypromować. W Polsce ewidentnie brakuje porządnej reklamy twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami. Istnieją oczywiście wyjątki ale to zdecydowanie za mało. Chcę podkreślić, że mamy zamiar pokazać ambitną sztukę na platformie.

Nie zgadzam się  z zarzutem, że ParadoxPower.pl będzie miejscem wyłącznie dla artystów z niepełnosprawnościami. Chcemy właśnie poprzez platformę umożliwić artystom niepełnosprawnym współpracę z instytucjami kultury, mediami, jak również artystami pełnosprawnymi, tworzącymi grupy integracyjne. Zamysłem projektu jest szeroko rozumiana integracja artystów pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Nasze działania wspierają ambasadorzy, są to ludzie ze świata kultury, sztuki, nauki, medycyny a nawet polityki. Głęboko wierzę w to, że dzięki ParadoxPower.pl wypromują się artyści z różnych dziedzin m.in. kabaretu, fotografii, muzyki, literatury, poezji czy tańca.

O czym opowiadają skecze kabaretu?

Najprościej rzecz ujmując są to historie ludzkich dylematów z dużą dozą humoru, ironii i absurdu. My obalamy stereotypy. W Polsce powszechne jest przekonanie, że nie wypada śmiać się z niepełnosprawności, ale jeśli ktoś przychodzi obejrzeć kabaret, to właśnie po to żeby się rozerwać, zrelaksować i uśmiechać. Reakcje publiczności są fantastyczne. Ludzie reagują spontanicznie. W trakcie skeczy wybuchają śmiechem, a po spektaklu podchodzą i gratulują nam pomysłu. Swoje skecze i piosenki prezentowaliśmy w różnych częściach Polski, m.in.: podczas Wielkiej Gali lntegracji w Warszawie, Teatrach w Katowicach, Chorzowie, Rybniku, Gdyni, Poznaniu. Nasi artyści wystąpili niedawno podczas debaty we Wrocławiu w ramach projektu „Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – wspólna sprawa”. Obecnie szlifują swój warsztat aktorski, będąc uczestnikami projektu “Po obu stronach sceny”, który realizujemy wspólnie z Uniwersytetem Śląskim i Teatrem Korez w Katowicach.

Wspomniała Pani o tym, że chcecie wypromować sztukę artystów z niepełnosprawnościami.Jak jednak dotrzecie do ludzi których twórczość jak sama Pani podkreśliła często nie wychodzi poza grono najbliższych?

Ruszyliśmy z bardzo intensywną kampanią medialną. Odbyła się już konferencja prasowa która dotyczyła inauguracji platformy. O jej powstaniu informujemy nie tylko poprzez media społecznościowe, które dziś stanowią ogromną siłę, ale również w mediach tradycyjnych. Pozyskaliśmy patronów medialnych między innymi: Kulturaonline.pl, TVP3, portal Nasze Sprawy , niepelnosprawni.pl, Chorzów Miasto Kultury. Wierzymy, że w ten sposób informacja trafi do artystów niepełnosprawnych, którzy zechcą podzielić się własną twórczością z innymi.

Czy fakt występowania w kabarecie wpłynął w jakiś sposób na życie artystów?

Z całą pewnością tak. Występy dają im bardzo dużo satysfakcji, wzrost poczucia własnej wartości. Czują, że robią coś ważnego prezentując się na scenie. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i społecznym. Integrują się i współpracują z pełnosprawnymi artystami. Po wielu latach bycia na scenie grają jak profesjonaliści.

Jestem głęboko przekonana, że ParadoxPower.pl odegra niezwykle pozytywną rolę. Zachęcam wszystkich artystów niepełnosprawnych do kontaktu z nami. My tworzymy z power’em.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.