Na zdjeciu znajdują się rozłożone w wachlarz pieniądze, oraz leżące na nich różne leki. Podłużne białe bez opakowaniaiałe oraz okrągłe czerwone w opakowaniu.

Powstaje nowy portal do pomocy pacjentom onkologicznym.

Już od połowy grudnia będzie można korzystać z nowo powstałego portalu onkofundusz. Za jego pośrednictwem pomożecie finansowo pacjentom walczącym z chorobą nowotworową. Jak podkreślił Szymon Chrostowski – prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych – onkofundusz wyróżnia się na tle dotychczasowych inicjatyw.

Przede wszystkim gromadzone na nim środki będą przekazywane pacjentom bez pomniejszania ich o prowizję czy opłaty na rzecz organizatorów.

W większości fundacji, które pozwalają chorym zakładać subkonta, opłaty te wynoszą co najmniej dziesięć procent prowizji. Chrostowski dodał, że od stycznia stowarzyszenie chce uruchomić szeroko zakrojone działania marketingowe, które pozwolą dotrzeć z informacją o zbiórce do społeczeństwa.

Profesor Cezary Szczylik – kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – wyjaśnił, że w Polsce notuje się 160 tysięcy zachorowań na nowotwory złośliwe rocznie. W ciągu dekady liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do dwustu tysięcy. Z tego wynika, że co czwarty obywatel Polski w ciągu swojego życia zachoruje na nowotwór. Musimy być na to przygotowani jako obywatele i jako państwo – dodał profesor.

Tymczasem obecnie w Polsce 70 procent nowotworów wykrywanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy leczenie jest mniej skuteczne i może jedynie przedłużyć chociaż często znacznie życie. Takie terapie są bardzo drogie, i mimo iż zostają zarejestrowane w UE nie są dostępne dla polskich chorych ze względu na brak refundacji. Szymon Chrostowski poinformował, że poprzez stworzenie onkofunduszu koalicja chce pomóc poprawić dostęp do nowych leków.

Profesor Szczylik zauważył, że dzisiaj nawet jeżeli jakiś lek zaczyna być finansowany, to z powodu bardzo restrykcyjnych kryteriów otrzymać go może bardzo niewielka grupa chorych. Czasem tylko jedna piąta.

Dyrektor biura koalicji na rzecz pacjentów onkologicznych Beata Ambroziewicz wyjaśniła, że pacjenci lub ich krewni potrzebujący wsparcia finansowego na drogi lek, rehabilitację czy leczenie wspomagające, od 16 grudnia będą mogli logować się na portalu. Po zgłoszeniu organizatorzy skontaktują się z nimi i zweryfikują na podstawie dokumentacji medycznej, czy nie jest to fałszywa zbiórka. Następnie podpisywana jest umowa z podopiecznym onkofunduszu. Cała procedura jest darmowa.

Skorzystanie z portalu jest również bardzo proste dla potencjalnych darczyńców. Wystarczy, że zalogują się i przeleją środki na widoczny numer konta przyporządkowany do konkretnego pacjenta. Istnieje także możliwość przelania pieniędzy na fundusz pomocniczy przeznaczony na działania promujące zbiórki.

W przyszłości koalicja będzie chciała przeznaczać środki z funduszu pomocniczego na wypłacanie pacjentom brakujących kwot. W tym celu powołana zostanie specjalna komisja, podejmująca decyzję o dofinansowaniu, jeżeli komuś zabraknie np dwóch tysięcy złotych na terapię czy lek.

Bardzo się cieszę z tej inicjatywy. W walce z tak niebezpieczną chorobą liczą się przede wszystkim pieniądze i szybkość reakcji. Dzięki uruchamianemu portalowi z pomocą chorym będzie mógł przyjść każdy wrażliwy człowiek, a to z pewnością uratuje życie i zdrowie wielu z nich. Gratuluję członkom koalicji znakomitego pomysłu.

 

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.