Czlonkowie zespołu Na górze przy stole z teledysku

Posłuchajcie walczyka z debilem!

Zobaczcie w jak dowcipny sposób artyści z niepełnosprawnością intelektualną odpowiedzieli na obraźliwe słowa Korwin-Mikkego.


Na ogół jesteśmy grzeczni, lecz teraz śpiewamy tak, żeby nas zrozumiał ten, komu kultury brak – oto drobny fragment bardzo dosadnego i adekwatnego do sytuacji tekstu. Utwór skomponował zespół Na Górze, w którego skład wchodzą zarówno artyści pełnosprawni, jak i ci z niepełnosprawnością intelektualną. W teledysku widzimy siedzących za stołem muzyków. Kelner, który ich obsługuje przynosi dania i alkohole opisane słowami debil, kaleka czy idiota.

Sięgnęliśmy po taką kontrowersyjną formę wyrazu, bo kontrowersyjne jest stanowisko polityka, do którego słów się odnosimy.

W pewnym momencie cierpliwość muzyków kończy się i rzucają tortem w kelnera. To wyraz niezgody na obraźliwe traktowanie i narastającej irytacji. W piosence słyszymy: podobno jestem debilem, tak pewien polityk twierdzi. Gdy tego słucham to myślę, że on gębą… Podobno jestem idiotą, on taki pogląd ma, gdy tego słucham to myślę, że on gębą s….

Wojciech Retz, pomysłodawca piosenki i muzyk grupy Na Górze, w wywiadzie udzielonym dziennikarzom z portalu niepelnosprawni.pl powiedział: Sięgnęliśmy po taką kontrowersyjną formę wyrazu, bo kontrowersyjne jest stanowisko polityka, do którego słów się odnosimy. Skoro ktoś na tak eksponowanym stanowisku, kto powinien służyć społeczeństwu w swoich publicznych wypowiedziach mówi, że osoby z niepełnosprawnością są debilami i idiotami, to uznaliśmy, że zespół złożony w większości z osób z niepełnosprawnością intelektualną powinien zabrać głos i to w dosadny sposób.

Retz jest przekonany, że piosenka nie zmieni niczego w mentalności tego pana. My przede wszystkim chcemy pokazać, że warto się bronić, nie ważne czy jesteśmy pełnosprawni czy z niepełnosprawnością, homo czy heteroseksualni czy jesteśmy poprostu zwyczajnym człowiekiem. Jeśli ktoś uderza nas w twarz swoimi słowami mamy prawo powiedzieć co o tym sądzimy. Zespół Na Górze ma na swoim koncie bardzo wiele artystycznych sukcesów. Artyści grają od 20 lat. Towarzyszyli na scenie takim zespołom jak Voo Voo, Kult, Hej czy Raz Dwa Trzy. W sierpniu tego roku otrzymali Złotego Gołębia ONZ. To przechodnia statuetka przyznawana ludziom i organizacjom walczącym o prawa człowieka. Po całym świecie wędruje 30 gołębi. Przez pewien czas znajdowały się one u Lecha Wałęsy i u Dalajlamy.

Postawa muzyków zespołu Na Górze to namacalny dowód na to, że ludzie z niepełnosprawnością nie pozwolą zrobić z siebie chłopców do bicia.

W tej chwili zespół Na Górze przygotowuje się do wydania płyty pod tytułem Mieszanka Wybuchowa. Pieniądze na jej produkcję pozyskuje za pośrednictwem zbiórki społecznościowej. Każdy z was może wesprzeć twórczość artystów, których opisuję na blogu ponieważ ich postawa bardzo mi imponuje. Cieszy mnie, że ktoś wreszcie odpowiedział w sposób bardzo zdecydowany na chamstwo, głupotę oraz średniowieczne poglądy Korwina. Postawa muzyków zespołu Na Górze to namacalny dowód na to, że ludzie z niepełnosprawnością nie pozwolą zrobić z siebie chłopców do bicia. Nie jesteśmy workami na śmieci, do których niezrównoważeni psychicznie politycy mogą wrzucać własne uprzedzenia i frustracje. Na Górze w imieniu wszystkich ludzi z niepełnosprawnością pokazało, że stać nas na dosadną i dowcipną odpowiedź oraz, że skończyły się czasy kiedy można nas było obrażać zupełnie bezkarnie.

Gratuluję zespołowi świetnego pomysłu i zachęcam wszystkich, którzy lubią ostre rockowe rytmy do wsparcia artystów finansowo tak, aby ich Mieszanka Wybuchowa mogła ukazać się jak najszybciej.


Wesprzeć zespól można kupując płytę, wpłacając dowolną sumę.

Konto: 04 1440 1387 0000 0000 1157 2658
Nazwa: Stowarzyszenie Na Górze
Tytuł: darowizna – płyta Na Górze

Adresy do wysyłki ślijcie na: projekt.nagorze@gmail.com

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.