Portret Tomasza Golloba. Ma na sobie niebieską koszulkę, a w tle widoczne jest morze,

Pomóżmy Tomaszowi Gollobowi!

Najsłynniejszy polski żużlowiec Tomasz Gollob uległ bardzo poważnemu wypadkowi w niedzielę 23 kwietnia. Przygotowywał się do Motocrossowych Mistrzostw Strefy Północnej w Chełmnie. Sportowiec ma rozległe obrażenia i grozi mu nawet trwała utrata sprawności.

Klub z Gorzowa, w którego barwach występuje Gollob rozpoczął akcję zbierania pieniędzy pod hasłem: Mistrz Jest Jeden. Zachęca do finansowego wsparcia rehabilitacji zawodnika, bo już dzisiaj wiadomo, że będzie długotrwała i kosztowna. Zagadką pozostaje w jaki sposób doszło do wypadku? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na feralnym odcinku trasy nie było nikogo. Dopiero mniej więcej dwieście metrów za Gollobem jechał jego kolega Wiesław Wiśniewski. Zobaczył go jako pierwszy i udzielił mu pomocy.

Specjaliści i lekarze przypuszczają, że Gollob w trakcie zjazdu ze stromej 25 metrowej skarpy, stracił kontrolę nad kierownicą z powodu zsunięcia się z niej gumowej manetki. Razem z uchwytem musiała także obsunąć się ręka Golloba. Żużlowiec uderzył klatką piersiową o kierownicę, stracił przytomność i mógł przelecieć przez przednie koło. Manetkę znaleziono na ziemi niedaleko zawodnika.

W momencie zjeżdżania z górki zauważyliśmy, że ktoś leży. Mój kolega i ja zatrzymaliśmy się – mówił Wiesław Wiśniewski w wywiadzie dla Sportowych Faktów. Moja pierwsza myśl była taka żeby jakoś zabezpieczyć to miejsce, ale nie bardzo było jak. Wiśniewski krzyknął więc do kolegi, by sprowadził pomoc. Podbiegłem do niego i natychmiast go rozpoznałem – bo z Tomkiem się przyjaźnimy. Zauważyłem, że ma otwarty brzuch. Tomek się ruszał. Zdjąłem mu okulary. Wtedy on złapał mnie za rękę i zapytał co mu się stało. Powiedziałem mu: Tomek wywróciłeś się. To było wszystko – dodaje Wiśniewski.

Gollob został przetransportowany do szpitala w Bydgoszczy helikopterem.

Doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym. Doszło do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między kręgami szóstym i siódmym – powiedział profesor Marek Harat, prowadzący operację Golloba. Doszło także do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Ma oba płuca stłuczone i będzie przez kilka dni na oddziale intensywnej terapii medycznej. Obecnie Gollob oddycha za pomocą respiratora i – mimo, że nie odniósł żadnych obrażeń czaszki – lekarze oceniają jego stan jako zagrażający życiu. Nie są w stanie przewidzieć czy i kiedy nastąpi poprawa stanu zawodnika.

Gorąco zachęcam Was do wpłacania pieniędzy i wspierania w tej wyjątkowo ciężkiej sytuacji człowieka, który swoimi występami na różnych torach świata sprawił nam wszystkim masę radości. Musimy zrobić wszystko by uratować jego zdrowie i pomóc mu wrócić do sportu, który kocha. Poniżej podaję dane konta, na które można przelewać darowizny z dopiskiem w tytule: „Gollob”.

Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu

PKO BP S.A. Oddział 1 w Grudziądzu

Nr 77 1020 5040 0000 6702 0103 5559

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.