Na zdjęciu widać zawodników drużyny, siedzących na wózkach w dwóch rzędach - w pierwszym siedzą 4 osoby, w kolejnym 6, za nimi stoi trener. Zdjęcie jest zrobione na sali gimnastycznej, pod sufitem wiszą flagi, na ścianie plakaty.

Polska w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w Koszykówce na Wózkach!

W Hamburgu trwają właśnie Mistrzostwa Świata w Koszykówce na Wózkach. Polska drużyna narodowa spisuje się w nich bardzo dobrze, chociaż początek turnieju nie należał do najprostszych. Zmagania zaczęliśmy bowiem od spotkania z Mistrzami Paraolimpijskimi z Rio Amerykanami.

Mimo bardzo ambitnej gry – i wygrania jednej kwarty osiemnaście do szesnastu – musieliśmy uznać ich wyższość przegrywając 51:82  W drugim spotkaniu było już jednak znacznie lepiej. Walczyliśmy z Koreą Południową i pierwsze dwie kwarty należały zdecydowanie do biało-czerwonych. Wygraliśmy je 18:14 i 16:6. W kolejnych Koreańczycy wzięli się jednak ostro do roboty i niewiele brakowało a doprowadziliby do wyrównania.

Na szczęście udało nam się utrzymać przewagę i wygrać jednym punktem 54:53.

W tej sytuacji jasne było że wywalczymy awans z grupy. O tym, z którego miejsca wyjdziemy i z kim będziemy grać w fazie pucharowej miał zdecydować mecz z Wielką Brytanią. Niestety aktualni wicemistrzowie Europy okazali się jednak za silni. Ograli nas wyraźnie 78:46 – co spowodowało, że wyszliśmy z trzeciego i w jednej ósmej finału trafiliśmy na Kanadę.

Zdecydowanym faworytem byli nasi rywale. Biało-czerwoni pokazali jednak prawdziwego ducha walki i zaskoczyli wszystkich. Już w pierwszej kwarcie meczu grali szybko, dynamicznie i skutecznie dzięki czemu skończyła się wynikiem 21:15. Po drugiej utrzymywaliśmy przewagę prowadząc 37:31. W trzeciej Kanadyjczycy zrozumieli że dzisiaj na Polaków nie ma mocnych. Nasza przewaga wzrosła do jedenastu punktów 63-52 i tego nie wypadało wręcz zaprzepaścić.

Biało-czerwoni byli skoncentrowani do samego końca i wygrali 79:68.

Najwięcej punktów w naszej drużynie rzucił Marcin Balcerowski – 21. Świetną skutecznością wykazali się także Piotr Łuszyński – 18, Krzysztof Bandura – 11 i Dominik Mosler – 10 punktów.

Rywalem Polaków w ćwierćfinale będzie Australia która broni  tytułu mistrzowskiego a w jednej ósmej wygrała z Brazylią. Widzimy więc, że łatwo nie będzie ale Polacy już udowodnili że walczą do końca i nie obawiają się nikogo.

Trzymajmy więc mocno kciuki za biało-czerwonych a tym, którzy chcą się dowiedzieć więcej o koszykówce na wózkach, polecam wywiad z trenerem Wojciechem Makowskim opublikowany na blogu już kilka lat temu (link).