Zdjęcie przedstawia pustą salę Sejmu Polskiego.

Pojawia się pierwsza partia osób z niepełnosprawnością.

Na Mistrzostwach Europy w Hereford dziś dzień przerwy. Z pewnością więc nie usłyszymy o straconych bramkach, porażce i zawiedzionych nadziejach. W ciągu ostatnich kilku dni nastąpił zresztą na blogu wysyp informacji raczej negatywnych z powodu słabej gry naszej kadry. Na szczęście zgodnie ze starą ludową mądrością w życiu wszystko musi się wyrównać i dzisiejszy poranek przyniósł informację bardzo pozytywną.

Powstaje pierwsza w Polsce partia osób z niepełnosprawnością. Razem Dla Niepełnosprawnych, bo taka jest oficjalna nazwa naszych, miejmy nadzieję, przyszłych reprezentantów w parlamencie stawia sobie za cel ochronę i popularyzację praw, ograniczenie nierówności społecznych i ekonomicznych oraz zniesienie barier ograniczających aktywność.

RDN na razie udało się zarejestrować. W jego skład na obecną chwilę wchodzi 40 osób wywodzących się z różnych środowisk, które stawiają sobie za cel poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych. Inicjatywa ta budzi mój ogromny szacunek i zainteresowanie. Z pewnością będę z uwagą śledził rozwój nowej formacji politycznej i informował czytelników o tym, co nowego dzieje się w tej sprawie. Powstanie RDN jest bowiem nadzieją na to, że głos osób z niepełnosprawnością w różnych ważnych społecznie sprawach wybrzmi zdecydowanie głośniej. Jeśli działacze RDN dostaną się w kolejnych wyborach do Sejmu i Senatu będą mieli historyczną szansę na to, żeby rozwiązać kilka palących problemów, o które niepełnosprawni walczą od lat i żeby tworzyć prawo uwzględniające interesy tej ciągle mocno dyskryminowanej grupy społecznej. Posłowie niepełnosprawni, którzy znajdują się w Sejmie obecnej kadencji bardzo często mają związane ręce. Ich działania muszą być przecież ściśle powiązane ze stanowiskiem partii do której należą. RDN będzie miał natomiast szansę stać się niezależną reprezentacją polityczną mogącą zgłaszać własne projekty ustaw i pilnującą, żeby tworzone prawo nie miało charakteru dyskryminacyjnego.

Nie mniej ważny jest fakt, że działając w RDN osoby z niepełnosprawnością przejmują inicjatywę i biorą sprawy we własne ręce. Jak twierdzi Waldemar Rogowski jeden z założycieli RDN polityka to ostatnie miejsce wykluczenia osób z niepełnosprawnością i najwyższy czas to zmienić. Do końca roku RDN ma zamiar wybrać władze partii. Jej twórcy gorąco zachęcają wszystkie osoby z niepełnosprawnością do zaangażowania się w działalność, tworzenie programu i wspólne określenie priorytetów działań. Jeśli wszystkie te działania okażą się skuteczne RDN wystartuje w wyborach samorządowych w 2018 roku. Z całego serca namawiam wszystkich swoich czytelników do energicznego wejścia w politykę. Po raz pierwszy bowiem od 1989 roku pojawia się dla nas szansa politycznego decydowania o samych sobie i zmieniania rzeczywistości dzięki tworzeniu i egzekwowaniu dobrego prawa. Nie wolno nam tej szansy zmarnować.

foto: Network.nt [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Pojawia się pierwsza partia osób z niepełnosprawnością.

  • Super inicjatywa. Mam nadzieję, że wiele osób z niepełnosprawnością włączy się w nią, zamiast – jak to jest w naszej polskiej mentalności- jedynie narzekać.
    Przepraszam, że pytam w tym miejscu, ale wczoraj mój znajomy: trzydziestoletni mężczyzna po udarze (rencista) prosił mnie o pomoc w znalezieniu mu darmowego laptopa. Nie jest z Warszawy. Mieszka w Pońcu. Jak można mu pomóc?

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.